Çamaşır Yıkamak için Püf Noktalar

Çamaşır Yıkamak için Püf Noktalar

Çamaşır Makinesi Kadınlar için harika bir icat aslında. Bundan 20 yıl önce haftada bir gün tüm zamanını çamaşır yıkayarak geçiren kadınlar var ve bu çok da eski bir zaman değil. Çamaşır Yıkama noktasında doğru bilinen bazı yanlışların olduğu ve konu ile ilgili bazı pratik bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Jolie Kerr, The Hairpin’de yazdığı “Temiz birine […]

Çamaşır Makinesi Kadınlar için harika bir icat aslında. Bundan 20 yıl önce haftada bir gün tüm zamanını çamaşır yıkayarak geçiren kadınlar var ve bu çok da eski bir zaman değil. Çamaşır Yıkama noktasında doğru bilinen bazı yanlışların olduğu ve konu ile ilgili bazı pratik bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Jolie Kerr, The Hairpin’de yazdığı “Temiz birine sorun” köşesinde kadınların, çamaşır yıkama konusunda bazı hataların göz ardı edildiği ve doğru olması gereken püf noktaları açıklıyor.

1. Çok fazla deterjan kullanıyorsunuz

Eğer yeterli miktarda deterjanı şişenin kapağını tamamen doldurarak ölçüyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Daha fazla sabun kıyafetlerinizi daha temiz yapmaz. Peki ne kadarı yeterli?

Kerr, kapağın üçte birini veya yarısından biraz daha azını koymanızı öneriyor. Gerçekten kirli çamaşırlarınız için ise kapağın yarısı yeterli. Aslında kapakta bu noktayı gösteren bir çizgi var ancak silik olduğundan gözden kaçabiliyor.

2. Deterjanın erimesine izin vermiyorsunuz
Çoğunuz “soğuk” su ayarının neredeyse her tür kıyafet için kullanılabildiğini bilir. Bu genellikle doğru, ancak çoğu deterjan soğuk suda çözülmez özellikle toz olanlar. Birçok deterjan markasında, soğuk su kullanımına uygun olup olmadığı bilgisi yer alır. Eğer soğuk suyla yıkama alışkanlığınızdan vaz geçemiyorsanız bu türleri deneyebilirsiniz.

3. Giysileri çamaşır makinesine doğru yerleştirmiyorsunuz

Ağzına kadar dolu bir makinada, kirli çamaşırlarları en son yerleştirmelisiniz ilk önce değil. Deterjanı direkt olarak çamaşırların üzerine suyla beraber dökmek de yanlıştır çünkü bu durumda sabun çözülmez. Bu da giysileriniz kirli olarak geri çıkacağını ve tüm çabanızın boşa gideceğini gösterir.

4.  Ayrı ayrı yıkanması gereken kıyafetleri dikkate almıyorsunuz

Eğer eşofmanlarınızı aynı gün giydiğiniz içi muflonlu uzun kollularınızla birlikte yıkamaya kalkarsanız eşofmanlarınızı üzeri keten tiftiği kaplanmış halde çıkartırsınız. Sadece aynı türde kıyafetleri bir arada yıkamalısınız. Havlularınızı da diğer koton giysilerinizle beraber yıkadığınızda kıyafetinize yapışacak pamuklu parçaları göze alıyorsunuz demektir.

camasir-yikama-teknikleri

5. Yumuşatıcıları çok fazla kullanıyorsunuz

Evet güzel kokuyor ve her şeyi hoş ve rahat yapıyor. Ve Yumoş ayısı bugüne kadar gördüğümüz en sevimli şeylerden biri olabilir. Ancak bu özellikle havlular için bir problem yaratıyor çünkü boyalı yumuşatıcılar havlunun nem tutma kapasitesini azaltıyor.

Sıvı yumuşatıcılar makine içinde artar bu da kıyafetlerde lekelenmeye neden olur. Eğer süper yumuşaklıktan vaz geçmek istemiyorsanız yıkama sırasında yarım kapak ekleyebilirsiniz.

6. Her şeyi “normal” ayarındaki ısıda kurutuyorsunuz

Çoğu yeni kurutucu farklı kıyafetler için farklı ısı seviyeleri önerir. Ancak eğer belli başlı üç, dört ısı seçeneği haricinde seçenek sunmayan eski model bir kurutucunuz varsa  “normal” seçeneğinin her şeye uyabileceğini düşünebilirsiniz. Ancak bu doğru değil.

En yüksek ısı ayarında en ağır ya da büyük şeyleri kurutmalısınız. Peki kalıcı bir ısı ayarı var mı? Orta ısıyla başlayan ve soğutma evresiyle biten bir ısı ayarı kırışıklığın önüne geçmede en iyi yöntem.

Şimdi gözlerinizi açın ve çamaşır makinesini
her çalıştırdığınızda yaptığınız yanlışları fark edin.

 

| çamaşır yıkama talimatları |

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. merhabalar
  siteniz güzel ama ben aramış olduğum sorunun cevabını burada bulamadım.
  Başıma çok kötü birşey geldi renkli çamaşırları yıkarken oğlumun cebinde selpak mendil paketi varmış hep bakardım ceplerine ama bu sefer acelem vardı bakmadan attım dolayısıyla renkli çamaşırlar bu kağıt kalıntılarından beyaz beyaz pamucuk oldular.

  Nasıl temizlerim acil cevaplarsanız çok memnun olurum mutlu yarınlar

  • Elif hanım, sitemiz ile ilgili yorumunuz için teşekkür ederiz.
   Selpak nedeni ile lekeli olan çamaşırlarınızı kuruduktan sonra ön yıkama da tekrar yıkamanızı öneriyoruz. O zaman çıkma ihtimali yüksektir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor