Çalışan Annelerin Psikolojik Yapısı

Çalışan Annelerin Psikolojik Yapısı

Son dönemlerde yaşanan ekonomik şartlar sebebi ile kadınlarında iş hayatında yoğun çalışmaları ile, iş hayatı ile Annelik görevinin birbiri ile bir bütün olarak düzene sokulması ve iş hayatında ki stresi eve yansıtmaması ile ilgili önemli bir konu ele alınmış ve uzman psikolog Nancy Koen Levi bu konuyu ayrıntılı bir şekilde ele almıştır. Gebelik sürecinden sonra iş hayatına […]

Son dönemlerde yaşanan ekonomik şartlar sebebi ile kadınlarında iş hayatında yoğun çalışmaları ile, iş hayatı ile Annelik görevinin birbiri ile bir bütün olarak düzene sokulması ve iş hayatında ki stresi eve yansıtmaması ile ilgili önemli bir konu ele alınmış ve uzman psikolog Nancy Koen Levi bu konuyu ayrıntılı bir şekilde ele almıştır.

Gebelik sürecinden sonra iş hayatına geri dönen annelerin bir çoğunda benzer sorunlar görülüyor. “Ben yanlış mı yapıyorum?“, “Çocuğum evde bensiz ne yapacak?“, “Ben iyi bir anne miyim?” gibi sorular daha çeşitlendirilebilir. Annelerin kendilerine sordukları bu soruların altında suçluluk duygusu göze çarpar.

Yapılan bir araştırma, kadınların hissettikleri suçluluk duygusunun hemen hemen her gün görüldüğünü öne sürüyor (Nowak, 1999). Hissedilen suçluluk duygusu çoğu zaman belirli bir olaya bağlı değildir.

Genelde sorumlukların düzgün ve yeterli bir biçimde yerine getirilmediğine dair olan inançtan kaynaklanır. Özellikle çalışma yaşamında yer almalarının çocukları için sakıncalı olduğunu düşünen iş kadınlarının suçluluk duyguları yüksektir ve hayatlarına yansıyan çatışmalar oldukça fazladır.

Tükenmişlik duygusundan nasıl çıkılır?

Annenin çocuğunu bırakıp işe gitmesinden öte bunu nasıl anlamlandırdığı çok önemlidir. Eğer anne bu durumdan suçluluk duyuyorsa bunu çocuğuna yansıtacaktır. Ayrıca, duyulan suçluluk duygusu ile birlikte anne her şeyi üzerine almak ister ve bu noktada bir diğer stres faktörü ortaya çıkar.

Her şeye yetebilmeye çalışan anne bir zaman sonra tükenmişlik duygusu ile başbaşa kalabilir. Dolayısıyla bunu önlemek için, çalışan anne yakın çevresinden yardım isteyebilir ve babayla iş bölümü yapabilir. Annenin tükenmişlik duygusunu yaşamadan bunun önüne geçilmesi çocuk için çok önemlidir.

Öte yandan, çalışan annelerin duyduğu suçluluk duygusundan dolayı çocukların her istediklerini yaptıkları, her şeylerine evet dedikleri de görülür. Hatta daha çocuğa pek çok ödülü bir şey istemeden verir, ayrıca zaman zaman da sınır koymaz. Ancak bu durum çocuğu olumsuz etkiler.

Çocukla kaliteli zaman geçirme

Çocuk açısından bir diğer önemli husus ise, onunla ne kadar vakit geçirildiğinden çok ne kadar kaliteli zaman geçirildiğidir. Çocukla vakit geçirmekle, çocukla kaliteli zaman geçirmek farklı iki kavramdır. Çocukla kaliteli zaman geçirmek demek, çocuğun ihtiyaçlarının karşılandığı, onun gerçekten dinlendiği, onunla oyun oynanan ve sohbet edilen zaman dilimidir.

Çalışan anne iş bölümü sayesinde, çocuk ile kaliteli zaman geçirecek alanı yaratabilecektir. Bu da iş ve ev arasında denge kurmasına yardım edecek, tükenmişlik duygusunu azaltacaktır.

 

 

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor