Çağımızın Hastalığı: Panik Atak

Çağımızın Hastalığı: Panik Atak

NEDENLERİ İLE ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI; PANİK ATAK Son dönemlerde panik atak ismine daha sıklıkla bulmaya başladık. Özellikle yalnız ve yoğun çalışan insanlarda daha çok gözlenen bu hastalık bir anda ortaya çıkan ve belirli aralıklarla kendini tekrar gösteren korku ve abartılı endişe durumu ile kendini gösteren psikolojik zeki atak durumu olarak bahsedilmektedir. Oldukça sıkıntılı bir psikolojik semptomdur. […]

NEDENLERİ İLE ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI; PANİK ATAK

Son dönemlerde panik atak ismine daha sıklıkla bulmaya başladık. Özellikle yalnız ve yoğun çalışan insanlarda daha çok gözlenen bu hastalık bir anda ortaya çıkan ve belirli aralıklarla kendini tekrar gösteren korku ve abartılı endişe durumu ile kendini gösteren psikolojik zeki atak durumu olarak bahsedilmektedir. Oldukça sıkıntılı bir psikolojik semptomdur. Panik atağı ne zaman ve nerede geleceği tam olarak kestirilemez. Çok mutlu olduğunuz bir anda da ayni çok üzgün olduğunuz bir zamanda olduğu gibi panik atak yaşayabilirsiniz. Bu yaşanan panik atak nöbetinin çevreniz ile bir alakası bulunmamaktadır. Tamamen bilinçaltı kaynaklı bir hastalıktır. Çok mutlu olduğunuz bir anda da birden ortaya çıkarak sizi altüst edebilir. Bazı kişilerde küçük belirtiler ile ortaya çıkan bu hastalık bazı kişilerde öyle büyük belirtiler ile kendini belli eder ki kişi çok büyük bir hastalık yaşadığını umarken panik atak hastası olduğunu öğrenebilir. Örnek verecek olursak bazı durumlarda aynı kalp krizi belirtileri ile kendini gösteren panik atak kişiye kendini kalp krizi geçirecekmiş gibi hissettirebilir. Fakat bu yaşanan belirtiler bir panik atak belirtileridir.

Panik atak durumunda görülen belirtiler

  • Göğüste ağrı be baskı durumu
  • Kalp ritminin düzensizleşmesi
  • Nefes alış verişinin zorlaşması
  • Ölüm korkusu
  • Baş dönmesi, baş ağrısı ve kulak çınlaması
  • Mide ile ilgili şikayetler, bulantı ve kusma durumu
  • Kaslarda uyuşma, karıncalanma
  • Vücut ısısının ani yükselmesi
  • Diğer insanlardan uzak durma ve onların sizden uzaklaştığını hissetme

Panik atak nöbeti yaşayan kişilerde bu belirtilerden bir veya birkaç tanesi aynı anda görülebilir. Bu yaşadığı belirtiler ile kişi kendisini ölecekmiş gibi hissetmesi olandır. Yaklaşık 15 dakika kadar yüksek seyirde görülen bu nöbet daha sonra yavaş bir şekilde zaman içerisinde azalacaktır. Bazı kişilerde nöbetin uzunluğu saatleri bulabilir. Bu durum doktora başvurulması gereken önemli bir durumdur.

Panik atağın sebepleri

Yoğun stres altında ve psikolojik olarak kendini yalnız ve kötü hisseden kişilerde oldukça sıklıkla görülen bir hastalıktır. Psikolojik etkenlerin neden olduğu hastalığı genetik etkenler de sebep olabilir. Aile içerisinde panik atak yatkınlığı bulunan kişilerin bu hastalığa yakalanma ihtimalleri söz konusudur. Vücuda yoğun ve sık olarak alınan ilaç ve kimyasal maddelerden sonradan panik atak durumu yaşanabilir. Çünkü vücuda alınan bu maddeler vücut dengesini bozabilir.

 

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al