C Vitamini Kanseri Engeller Mi?

C Vitamini Kanseri Engeller Mi?

C Vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerin en başında gelmektedir. C vitaminin bu özelliği vücuda alınan kanserojen maddeleri etkisiz hale getirip kanserden karşı korumaktadır.

C Vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerin en başında gelmektedir. C vitaminin bu özelliği vücuda alınan kanserojen maddeleri etkisiz hale getirip kanserden karşı korumaktadır.

İç Hastalıkları uzmanı Prof. Dr Osman Erk

Bilimsel araştırmalar sonucuna göre yiyeceklerden alınan  C vitamini yaşın ilerlemesinden dolayı kaynaklanan bir çok hastalığa oldukça iyi gelmektedir. Soğuk algınlığı gibi enfeksiyonları ve kanseri önlemektedir. C vitaminlerden zengin gıdaların yemek borusu, ağız boşluğu, mide, pankreas, rahim ağzı, kolon (kalın bağırsak) ve meme kanserlerinde önleyici etkisi olmaktadır. Buna dair kanıtlar elde edinilmiştir.

C Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

Ne Kadar Miktarda C Vitamini Alınmalı?

Portakal, greyfurt, mandalina, kuşburnu, biber, domates, maydanoz, tere, roka, brokoli, patates, iyi bir C vitamin depolarıdır. C vitamini tüketimi yaşlanmayı geciktirir. Yaşlanma sonucu katarakt hastalıklarını da önleyebilmektedir.

Günde Ne Kadar Miktarda C Vitamini Alınmalı?

Günlük 30 mg  C vitamini skorbütü önlemektedir. Günlük alım tavsiyesi 60 mg’ dır.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Fazlası zararlı

C vitamini  günde 100 mg ‘dan fazla alındığında idrarla  atılım artar ve böbrek taşı riski artabilir. Arıca fazla alındığında ishal,karın ağrısı, idrarda yanma gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

Eksikliğinde Ne Olur ?

Skorbüt hastalığı ortaya çıkmaktadır. skorbütte ağrılı, kabarık, kanayan dişeti hastalığı ortaya çıkmaktadır. Dişler düşer ve seyrekleşir. Eklemlerde ağrı ve kanamalar oluşmaktadır. Kemik kırıklarına eğilim artar ve yara iyileşmesi imkansız hale gelmektedir.

En Çok Kimler İçin Gerekli

sigara kullananlar da , doğum kontrol hapı kullananlarda, stresli olanlar da ve yaşlılarda C vitaminini alım ihtiyacı oldukça fazladır. Sigara C vitamini parçalamaktadır ve serbest redikallerle oksidatif stresi azaltmaktadır. Aspirin C vitaminin idrarla atılımını hızlandırarak ihtiyacı artırır.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Hande Yılmaz Hande Yılmaz Yılın En Heyecanlı ve İyi Annesi Hande Yılmaz Kadın Sitemizin Değerli Yazarlarından olup, Bebek Sağlığı ve Beslenme ile ilgili Konulara yer vermektedir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al