Boşanmanın Çocuklarda Oluşturduğu Etkiler

Boşanmanın Çocuklarda Oluşturduğu Etkiler

Boşanmanın Çocuklarda Oluşturduğu Etkiler Bazı evliklerde yaşanan sorunlardan kaynaklı evlilik çatısında çatlaklar oluşmaktadır. Bu çatlakların onarımı ve yenilenmesi mümkün olmadığı aşamada artık çiftler yani anne ve baba boşanmaya karar vermektedir. Evlilik sona ermesi ve eşlik durumunu iptali olayının resmi olarak sona ermesi boşanmadır. Ancak eşlik durumu sona erse de anne baba olmak ebedi olarak kalıcıdır. […]

Boşanmanın Çocuklarda Oluşturduğu Etkiler

Bazı evliklerde yaşanan sorunlardan kaynaklı evlilik çatısında çatlaklar oluşmaktadır. Bu çatlakların onarımı ve yenilenmesi mümkün olmadığı aşamada artık çiftler yani anne ve baba boşanmaya karar vermektedir. Evlilik sona ermesi ve eşlik durumunu iptali olayının resmi olarak sona ermesi boşanmadır. Ancak eşlik durumu sona erse de anne baba olmak ebedi olarak kalıcıdır. Bu nedene boşanmış eşler çocuklarına olan sorumluklarını fazlası ile yerine getirmelidir.

Bu sebeple boşanmanın çocuklarda oluşturduğu etkiler çoğunlukla olumsuz yönde gelişmektedir. Annesine ve babasına düşkün olan bir çocuk için bu ayrılık anlamsız ve gereksiz görülebilmektedir. Bu nu kolay ifade edemediği için davranışlarında ve derslerindeki olumsuz değimlerle yansıtmak isteyebilmektedir.

Boşanmış Aile Çocuğu Nasıl Tepki Verir

Anne ve babası boşanan bir çocuk sosyalleşmiş bir çevreye sahip olmaktan yoksun kalır. Boşanma olayının çocuk üzerindeki etkisi kişilik ve nicelik yönüne birçok özelliğini etkileyebilir. Şahsi özellikleri, cinsiyeti, yaşı, boşanma sebebi olan ailesel sorun, çocuğun o sorunu nasıl algıladığı, çocuğun boşanmadan önceki ve sonraki bulunduğu ortam gibi birçok neden anne ve babası ayrılan çocuk da değişkenlik göstererek tepki olarak geri dönüş yapabilmektedir.

Tabi bazı durumlarda vardır ki sadece boşanma sonrasında çocuk rahat ve güveni bir ortama sahip olabilmektedir. Yani boşanma öncesinde sürekli anne ve babanın kavgasına şahit olup bu durumdan çok rahat olan çocuklar boşanma sonrasında rahat ve güvenilir bir aile ortamına sahip olacağı için daha huzur içine olabilmektedir.

Boşanmaya Karar Veren Anne Ve Baba Nasıl Tedbirler Almalı

Aile içinde sürekli yaşanan tartışma içinde çocuklarda psikolojik olarak daha çok etkilenmektir. Böyle bir ortamda çocuk yetiştirmek çocuk gelişimde çok olumsuz ilerleyebilmektedir. Sırf çocuk için bir evlilik devam ettirilmeye karar verilmiş ise de o ortamım daha kaliteli olması sağlanmalıdır.

Boşanma gerçekleşecekse de çocuğa yaşama kalitesinin ve yanından ayrılan kişinin kendisini bırakmayacağı anlatılmalıdır. Ayrıca boşanmış aile çocuğu olarak kendisini yalnız hissetmemesi için hayatında eğitim ve ev arkadaş ve hatta mahalle değişiği yapılmaması daha uygun olmaktadır. çocuğa anne ve basını kaybedeceği düşüncesi yansıtılmamalıdır.

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor