Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

İki tarafın en güzel mutluluğu olan evlilik malesef bazı noktalarda ciddi problemlere ve anlaşmazlıklara neden olmakta ve bu anlaşmazlıklar neticesinde boşanma yoluna gitmektedirler. Bu iki taraf içinde maddi manevi kayıp olup, varsa çocuklar üzerinde büyük bir psikolojik sorunları doğurmaktadır. Peki Boşanma aşamasına gelmiş çiftler Boşanma Davası açmak için ne yapmalıdır? Boşanma davası nasıl açılır? Boşanma […]

İki tarafın en güzel mutluluğu olan evlilik malesef bazı noktalarda ciddi problemlere ve anlaşmazlıklara neden olmakta ve bu anlaşmazlıklar neticesinde boşanma yoluna gitmektedirler.

Bu iki taraf içinde maddi manevi kayıp olup, varsa çocuklar üzerinde büyük bir psikolojik sorunları doğurmaktadır.

Peki Boşanma aşamasına gelmiş çiftler Boşanma Davası açmak için ne yapmalıdır? Boşanma davası nasıl açılır? Boşanma davası ne kadar sürer? Boşanma Davası Çocuk ve Mal Paylaşımı ile ilgili bilgiler ve süreci konu altında sizler ile paylaşıyoruz.

Boşanma davası açabilmek için öncelikle boşanmanın şeklini ve sebeplerini belirlemek ve boşanmanın çekişmeli mi yoksa anlaşmalı mı olacağına karar vermek gerekmektedir.

Eğer boşanma şekliniz anlaşmalı olacak ise, bunun için bir anlaşmalı boşanma dilekçesi ve ekinde de bir anlaşma protokolünün bulunması gerekmektedir. Bu anlaşmalı boşanma protokolünde eşlerin üzerinde anlaştığı hususlar (velayet, gayrimenkul ya da menkullerin bölüştürülmesi, nafaka miktarı, tazminat miktarı vs…) belirtilir ve birlikte imza altına alınır.

Eğer boşanma şekliniz çekişmeli olacak ise, o halde öncelikle hangi boşanma sebebine dayanacağınıza karar vermeniz gerekmektedir.

Medeni Kanun’da sayılan boşanma sebepleri sınırlı sayıda olup bunlar zina, hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme, terk, akıl hastalığı, evlilik birliğinin sarsılmasıdır.

Boşanma nedeniniz bunlardan hangisine dayanıyorsa boşanma davası dilekçenizin konu kısmında bunu belirtmelisiniz.

Bir boşanma davası açabilmek için her şeyden önce ihtiyacınız olan, her konuda olduğu gibi, iyi hazırlanmış bir dilekçedir. Bunun için de boşanmaya karar verdiğiniz anda, bir avukatın konuyla ilgili görüşünü alıp, rotanızı ona göre belirlemek olmalıdır.

Hatta mümkünse, dilekçenizi dahi bir avukatın yardımıyla hazırlamalısınız.

Dilekçenizi hazırladıktan sonra, yetkili olan aile mahkemesinin tevzii bürosuna dilekçenizi vermeniz gereklidir. Bu esnada sizden bir gider avansı talep edileceği gibi, belirli miktarda bir de harç ödemeniz gerekecektir.

Bu işlemleri de tamamladıktan sonra dilekçenizde belirttiğiniz adresinize ön inceleme tutanağını içeren tebligat gönderilecek ve varsa dilekçenizdeki eksiklikleri tamamlamanız istenecek, davalının cevap dilekçesi varsa size gönderilecek ve cevap vermeniz istenecektir.

Bu aşamayı da geçtikten sonra artık duruşma gününü bekleyebilirsiniz.

Son olarak şunu belirtmekte fayda görüyorum: Boşanma hem bir kadın hem de bir erkek için her zaman için son çare olmalıdır. Zira boşanmanın sonuçları taraflara maddi olarak bir takım külfetler getirebileceği gibi, manevi olarak da yıpratıcı bir süreçtir. Bu yüzden size bu sürecin her aşamasında bir avukatın desteğini almanızı öneriyorum.

 

Avukat Saynur Arslan

 

 

YAZAR HAKKINDA

Yusuf Ziya USLU Yusuf Ziya USLU Kadın ve kadına dair tüm değerleri kaleme alarak bu siteye yansıttığımız ve güzelliklerle taçlandırdığımız kısacık hayatın bir kenarından tutmak ne hoş..
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor