Boğaz iltihabı nasıl teşhis edilir?

Boğaz iltihabı nasıl teşhis edilir?

Boğaz iltihabı nasıl teşhis edilir? Tedavisi ve merak edilen tüm soruları bu makalemizde sizler için yer verdik.

Boğaz enfeksiyonları boğaz bölgesi’nin iki tarafında bulunan bademcik üzerindeki dokuları iltihap toplaması ile ortaya çıkmaktadır. Her yaşta ortaya çıkabilen bu hastalık özellikle de soğuk mevsimlerde yani kış mevsimlerinde artan enfeksiyon oranlarından dolayı daha sık gözlemlenir. Boğaz iltihabı altında yatan temel sebepler hastanın durumuna ve bulunduğu iklime göre değişiklikler gösterebilir.

En sık rastlanılan boğaz enfeksiyonu ağrılar ve canlılarla birlikte ortaya çıkar. Postada eğer ağrı ile beraber yükselen ateş ses değişimi yutmada zorluk üşüme sıtma ve baş ağrısı gibi problemler ortaya çıkıyorsa bademcik iltihabı olma ihtimali yüksektir. Bazı hastalarda bu yoğun şikayetler genellikle kulak ve boyun bölgelerindeki ağrılarla da kendisini gösterir.

Genel belirtilerinin dışında farklı yaşlarda ortaya çıkan farklı türlü belirtilerde bulunmaktadır. Yetişkin ve ergenlik çağındaki çocuklarda genellikle boğazlarda kuruluk ses kısılması boğaz ağrıları yutkunmada güçlük kuvvetli öksürme ve yorgunluk belirtileri ile kendisini göstermektedir. Bebeklerde daha çok boğaz enfeksiyonları düşük derecede ateş lenf bezlerinin şişmesi yutkunma güçlüğü burun akıntısı ve sürekli ağlama belirtileri ile kendisini göstermektedir. Çocukluk dönemlerinde daha çok rastlanan bu hastalık özellikle 3 ile 7 yaş arası çocuklarda viral iltihaplarla ortaya çıkar. Viral iltihap belirtileri çocuklarda seslerin daha değişik tonlarda çıkması ciğerlerde tıkanma simit bölgesinde ağrı şikayetleri ile kendisini göstermektedir ve çoğunlukla kış dönemlerinde 6 ile 12 yaş arası çocuklarda gözükür.

Bakterilerden bulaşan boğaz iltihaplarında rastlanılan ilk belirtiler baş ağrıları şişmiş lenf bezlerinin bulunması sürekli hapşırma krizleri ve öksürük gibi problemlerin yanı sıra mide bulantısı ve istifra etme bulunmaktadır.

Vücutta kırmızı döküntü lekeler boyun bölgesinde şişlikler ve boğaz iltihabının getirisi olarak lekelerin oluşması gibi durumlar az da olsa yaşanılan belirtiler arasındadır. Ortaya çıkan bakteriyel enfeksiyonlar belirtilerin görüldüğü zaman kesinlikle doktor tedavisi altına alınması gerekiyor. Eğer hızlı bir çözüm söz konusu değilse doktorların genelde ilk uyguladığı yöntem antibiyotik kullanılmasıdır. Hastalık damak ile küçük diye arasında yoğun bir şekilde hissediliyorsa ağız açmada problem çenede sertlik gibi problemler ortaya çıkıyorsa iltihabın apse yaptı durumunu buradan anlayabilirsiniz. Bu tarz problemlerde doktorun apseyi boşaltıp antibiyotik uygulama yapması gerekir

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al