Birikim yapmanın kolay yolları

Birikim yapmanın kolay yolları

Özellikle ekonomisi yüksek seviyelerde olmayan ülkelerde ki insanların, birikim yapması son derece önemlidir. Peki Nasıl birikim yapabiliriz? İşte detaylar.

“Ne kadar kazanırsanız o kadar gider” sözünü eğer daha evvel duyduysanız sizler de hayatımız boyunca bir ay bile oturup finansal gelir gider tablosu yapmayan insan grubunda yer alıyorsunuz desek yanlış olmaz. Finansal olan da sıkıntı yaşayan ülke toplumunun büyük bir bölümü 1 aylık süre zarfı içerisinde ekonomik anlamda gelirleri ve giderlerini kağıt üzerinde yapmadıklarından dolayı tam olarak siyasal alanda nerede olduklarını bilemezler. Sadece türkiye’de değil tüm dünyada bu şekilde olan güzel insanların sürekli olarak alışveriş yapma gereksinimlerini arttıracak reklamlarla desteklemediğinden ötürü sadece harcamaya odaklı toplumlar yaratıldı.

Ülke ekonomilerinin büyük bir bölümü şuursuz şekille alışveriş vatandaşları tarafından olumsuz şekilde etkileniyor. Ülkede yabancı firmaların ürünlerini ilgi ve alaka daha üst düzey bir seviyede bulunuyorsa sürekli ülke dışına kaçan para dolayısıyla ekonomik alanda hem ülke para biriminin değerini düşürüyor hem de aynı zamanda dışa bağımlı bir toplum oluşturuyor.

Birikim yapmanın ilk kuralı ne kadar gelire sahip olduğunuzu kağıt üzerinde belirlemek ve aynı zamanda zaruri giderlerimizin de neler olduğunu yine aynı kağıda yazmakla başlar.

Gelir gider tablonuzda eksi ve artı bölümde bulunmanız başlangıç aşamasında önemli değildir. Eğer kazara artı bölümünde yer alıyorsanız sizlerde muhtemelen yoğun kredi kartı borcu ya da kredi borcu içerisinde olabilirsiniz. Eğer finansal tablo eksi gösteriyorsa üzülecek bir durum yok bugünden itibaren kendinizi toparlayın bilmeniz birikim yapabilmek için gerekli ilk adımı atmış durumdasınız. Ne kadar borcum olursa olsun mutlaka aylık gelirlerinizin en az 5’te birini tasarruf fonu altında kenara kaldırmalı ve her ne olursa olsun bu paraya dokunmamalısınız.

Birikim Nedir?
Birikme, bir yerde toplanıp yığılma: “Kim bilir kaç olayın birikimiyle zifir gibi kararmıştı, içi.” -T. Buğra. 2. Gözlemler, deneyler sonucu elde edilmiş şeylerin bütünü, deneyim: “Mimari birikim bazen bir kente köklü bir damga, bir özellik bırakıyor.” -H. Taner. 3. Bilim veya sanat alanında sahip olunan bilgi, repertuvar. 4. ekon. Biriktirilen mal veya para. 5. jeol. Herhangi bir aşınma sürecinde veya taşıma işi yapılırken alüvyonlu maddelerin bırakılması. 6. top. b. Toplumların kültürel varlıklarının gelişip genişlemesi ve uygarlık düzeyinin yükselmesi süreci.

Bu para herhangi bir olumsuz koşullu kullanılabilecek bir para değil aksine pasif gelir imkanları değerlendirilerek daha fazla gelir oluşturulabilmesi için kullanacağımız paradır. Yani montunun eskidiğinde kendinize kış aylarında bir mont alabilmek ya da bir telefon alabilmek için bu parayı kullanamazsınız. Bu para sadece pasif gelir imkanları yaratabilmek yani çalışmadığımız takdirde de ortaklıktan son aylarında ya da benzeri bir durumdan dolayı size sürekli gelir getirebilecek farklı bir işe yatırılmalıdır.

Dezenfektan El Temizleme Jeli

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Dezenfektan El Temizleme Jeli