• DOLAR
  3,8657
  % -0,05
 • EURO
  4,5482
  % 0,37
 • ALTIN
  156,0922
  % 0,01
 • BIST
  $18.993
  % -1,97
Bir Kız Çocuğunu Kız Çocuğu yapan Özellikler

Bir Kız Çocuğunu Kız Çocuğu yapan Özellikler

“Genetik mi, çevresel mi?” tartışmasına dair ne kadar çok şey duymuş olursanız olun, döllenme anından itibaren kızların erkeklerden farklı olmasını sağlayan kalıp hazırdır. Yaşam boyu devam eden bu farklılıkların henüz anne karnındayken bile saptanabilmesi hayranlık uyandırıcıdır.   X faktörü Cinsiyetimizi kromozomlarımız belirler, iki “cinsiyet” kromozomu vardır: X ve Y kromozomları. Bunların birini annemizden, diğeriniyse babamızdan […]

“Genetik mi, çevresel mi?” tartışmasına dair ne kadar çok şey duymuş olursanız olun, döllenme anından itibaren kızların erkeklerden farklı olmasını sağlayan kalıp hazırdır.

Yaşam boyu devam eden bu farklılıkların henüz anne karnındayken bile saptanabilmesi hayranlık uyandırıcıdır.

 

X faktörü
Cinsiyetimizi kromozomlarımız belirler, iki “cinsiyet” kromozomu vardır: X ve Y kromozomları. Bunların birini annemizden, diğeriniyse babamızdan alırız. Kızlarda iki X kromozomu; erkeklerdeyse bir X, bir de Y kromozomu bulunur.
Yumurta hücreleri ve spermler dışında, insan vücudundaki bütün hücreler iki cinsiyet kromozomu taşır.

Yumurta ve sperm hücrelerindeyse bir tek cinsiyet kromozomu vardır. Anneden gelen yumurta hücresinde her zaman bir X kromozomu bulunur. Ancak babadan gelen sperm hücresinde X ya da Y kromozomu bulunabilir. Bu da bebeğin cinsiyetini belirleyici etkenin babanın spermi olduğu anlamına gelir.

Kadının yumurta hücresini dölleyen sperm X kromozomu taşıyorsa bebek kız olur; eğer Y kromozomu taşıyan bir sperm yarışı kazanırsa bebek erkek olur. Kadınlardaki ikinci X kromozomu, erkeklerde daha sık görülen el becerilerinde zayıflık, hiperaktivite, otizm ve kekeleme gibi durumları önlemeye yardımcıdır. Erkek çocuktaki Y kromozomunun temel işlevi, erkeklik hormonlarının, yani androjenlerin yeterince bol miktarda salgılanmasını sağlamaktır. Bu hormonlardan en önemlisi testosterondur. Testosteron olmasaydı bütün bebekler kız olurdu; çünkü bebeğin erkek çocuk olarak gelişmesini, erkek cinsiyet organlarına ve erkek beynine sahip olmasını tetikleyen hormon testosterondur.

Moringa Çayı Satın Al

Gelişmekte olan çocuk
Gebeliğin altıncı haftasında erkekler ile kızların görünümü aynıdır.

Ancak 12. haftada kız bebekte fallop tüpleri (yumurtalık kanalı), rahim (dölyatağı) ve vajina gelişmiştir. Aynı dönemde erkek bebekte ise testosteronun etkisiyle penis, testisler (erbezleri) ve skrotum (erbezi torbası) belirmiştir.

Ancak farklı olan yalnızca cinsiyet organları değildir. Gebeliğin 13. haftasında duyu organlarının gelişimi de az çok farklılık gösterir ve kızlar bu açıdan belirgin bir avantaja sahiptir. Kız bebeğin doğduğunda seslere, kokulara ve görsel imajlara karşı duyarlılığı daha keskindir.

Gebeliğin dördüncü ayına doğru ilerledikçe, fetüste erkek ya da kadın beyni gelişir. Kadın beyni daha küçük olduğu ve daha az sayıda hücre içerdiği halde daha karmaşık bağlantılar gösterir.

Deneyler, duygusal içerikli mesajlarla karşılaşan kadın beyninde erkek beynine göre çok daha fazla sayıda bölgenin harekete geçtiğini gösteriyor. Araştırmalar bu nedenle çok daha küçük yaşlardayken bile dişilerin erkeklere göre daha fazla empati kurma eğiliminde olduğunu düşündürüyor.

15 ayhk bir kız çocukta dil becerileri daha gelişkindir ve bu kız çocuk sözel beceri açısından yaşıtı olan erkek çocuğun önünde gidecektir. 5 yaşındayken bile konuşması yaşıtı olan erkek çocuğa göre ortalama 2 ay ileride olacaktır.
Buna karşılık “kadınlar harita okuyamaz” şakalarının kökeni de göründüğü kadarıyla biyolojiye dayanmaktadır. Bütün suçu testosteronun üstüne atabiliriz; ama görünüşe göre erkekler doğuştan gelen bir uzamsal farkındalığa sahip.

Erkeklerde ve kızlarda hormonal bağlantılar farklı şekilde kurulur; bununla birlikte her iki cinsiyetin de kendi içinde büyük değişkenlikler söz konusudur. Kızlarda da erkeklerde de testosteron üretilir; ancak kızlarda üretilen testosteron erkeklerde üretilenden çok daha azdır ve kızınızın “hanım hanımcık” ya da uzamsal becerileri üst düzeyde bir “erkek Fatma” olması, görünüşe göre anne karnındayken ne kadar testosteron ürettiğine ve bir ölçüde de anneden kaynaklanan
androjenlerin ne kadarının plasentayı geçtiğine bağlıdır.

Bir kız bebek erkek bebeğe göre çok daha olgun ve genellikle daha az huysuzdur; ama bu eğilimin dışına çıkanlar her zaman olur. Her yaşam kendine özgü ve benzersizdir. Çoğu kişi, hem erkeklerin hem de kızların başlangıçta en çok babalarına benzediğini söyler. Bu, belki de bebek doğduktan sonra erkeğin bebeğe bağlanmasını garantilemek için doğanın başvurduğu kurnazca yollardan biridir!

Kız/erkek doğumları
Dünyaya gelen erkek bebeklerin sayısı toz bebeklerin sayısından biraz daha fazladır ancak daha az sayıda erkek çocuk hayatta kalır, ingütafc Ulusal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre, 2003 yılmda ingiltere’de her 1000 kız bebeğe karşılık 1 051 erkek bebek dünyaya gelmiştir. 1993 yılında ise her 1000 kız bebeğe karşılık 1056 erkek bebeğin doğduğu bihürilmtştir.
Sonuç olarak, cinsiyetler arasında bu açıdan büyüyen bir fark yoktur.
İngiltere ve Galter’deki bebek ölümlerinin 2002 yılmda yüzde 3,5 oranında azalmış olmasına karşılık ölü doğumlar yüzde 6,7 artmıştır. Aynı yıl, kız bebeklerde 1744 ölü doğuma karşılık erkek bebeklerin 2028′i ölü doğmuştur.

SAĞLIKLI KALMAK
Sağlık kontrolleri
Bütün bebekler ve çocuklar, büyüme ve gelişimlerinin normal seyrettiğinden emin olabilmek için düzenli olarak hekim kontrolünden geçmelidir. Bu rutin kontroller aynı zamanda, kızınızın genel sağlık durumu konusunda duyduğunuz herhangi bir endişeyi dile getirmek ve yanıt alabilmek için fırsat yaratır. Hekimden randevu almayı gerektirecek kadar önemli olmayan ama yine de kafanızı kurcalayan sorulan sorup endişelerinizden bahsedebileceğiniz en uygun zaman budur.
Kontroller genellikle şu sıklıkta yapılır:

Doğumdan hemen sonra (tercihen ilk 24 saat içinde)
6.-8. haftalarda
8. ayda
2. yılda
Okul öncesi dönemde (genellikle 3-4 yaş arasında)

Çocuk okula başlarken de aşılarının eksiksiz yapıldığından emin olmak, boy ve kilo ölçümü, görme ve işitme işlevlerinin değerlendirilmesi için kontrolden geçirilmelidir.

Diş kontrolü
Kızınızın ilk dişi çıkar çıkmaz diş kontrolleri başlamalıdır. Dostça yaklaşan bir diş hekimine gitmeye ne kadar çok alışırsa diş hekimine gitmekten o kadar az korkar, ingiltere’de Ulusal sağlık Hizmetleri ‘nin (NHS) sunduğu diş sağlığı hizmetleri kapsamında -son derece yetersiz olmakla birlikte- pek çok diş hekimi, özel hastalarının çocuklarına NHS kapsamında ücretsiz hizmet vermektedir. Sağlığın diğer pek çok alanında olduğu gibi diş sağlığında da hastalığı önlemek son derece önemlidir ve düzenli diş kontrolleri bu açıdan vazgeçilmezdir.

Büyüme hızları
Kızlar ve erkekler farklı hızlarda büyür. Hiçbir çocuk bir diğerine benzemez ve bir kızın büyümesinde genlerin yanı sıra genel sağlık durumu ve beslenme de belirleyici rol oynar. Her iki ebeveynin de boyu ortalamanın üzerindeyse çocuğun kısa boylu olma ihtimali pek yoktur.

Çocukluk çağında büyüme/boy tablosu
1 yaş——————————10-25
1-2 yaş—————————-10-13
2 yaş-ergentik———————-5-6
Ergenlikteki büyüme atağı-kızlar——6-11

Bazı çocuklar, erken çocukluk döneminde normale göre daha yavaş ya da daha hızlı büyüse de önemli olan büyümenin genel
gidişatıdır ve bu çocukların büyümesi daha sonra hızlanır ya da yavaşlar. Bu genellikle genetik olarak belirlenen bir kalıptır. Yani 4 yaşındayken anaokulunda en kısa boylu çocukken 10 yaşına geldiğinizde sınıfın en uzun boylu öğrencisi olduysanız, kızınızda da aynı sürecin yaşanması olasıdır.

Aşılar
Çocukluk çağında sağlıklı olmanın bir diğer önemli parçası aşı uygulamalarıdır. Günümüzde bütün çocukların on farklı hastalığa
karşı aşılanması tavsiye edilmektedir:

Difteti
Tetanos
Boğmaca
Çocuk felci
HIB (hemofilus influenza tip B)
Menenjit C
Pnömokok
Kızamık
Kabakulak
Kızamıkçık

Bu liste gözünüze epeyce uzun görünebilir; özellikle de aşılama sırasında iğne mükemmel derecede sağlıklı olan bebeğinize batırılırken. Yan etkiler konusunda endişelenmeniz ve bütün bu aşıların gerçekten de gerekli olup olmadığını düşünmeniz son derece doğaldır. Pek çok anne baba bunlann dışında bebeğin bağışıklık sistemine aşın yüklenmek konusunda da endişelenir, ama aslında bağışıklık sisteminin kapasitesi çok geniştir: 10 000 farklı hastalığa karşı güvenli ve etkili biçimde aşılanmanız mümkündür. Aşılama yoluyla önlenen bazı hastalıkların bir zamanlar insanların ölümüne yol açtığı ve bağışıklığı olmayan biri için hâlâ ciddi bir tehlike unsuru olduğu kolayca gözden kaçar.

Tetanosa yol açan bakteriler, bahçenizdeki ya da semtinizdeki park da dahil toprakta çok miktarda bulunur.
Yaklaşık 13 aylıkken ve okula başlamadan önce 2 doz halinde uygulanan KKK (kızamık, kabakulak, kızamıkçık) aşısı kızamıkçığa karşı koruma sağladığı için özellikle kızlar açısından önemlidir. Kızamıkçık çocukluk çağında hafif geçirilmekle birlikte, gebeliğin erken döneminde gelişmekte olan fetüste ciddi hasara yol açabilir. Kızamıkçık virüsü özellikle yaşamsal organların gelişimini etkiler ve sağırlığa, körlüğe, kalp ve beyin hasarına neden olur. KKK aşısının kullanıma girmesinden önce kızamıkçık bebeklere ciddi zararlar verebiliyordu.

Bu nedenle aşı yalnızca kızınızı korumakla kalmayıp aynı zamanda onun bağışık olmayan bir gebe kadına kızamıkçık bulaştırmasını da engelleyecektir. Aşı ayrıca, yumurtalıklarda iltihaplanmaya neden olarak büyüdüğünde doğurganlıkla ilgili sorunlara yol açabilen kabakulağa karşı da koruma sağlar. Üçüncü olarak, tehlikeli ve hatta bazen yaşamı tehdit edebilen bir hastalık olan kızamığa karşı da korur.

Pek çok ebeveynin KKK aşısının güvenirliği konusunda endişe duyduğunu biliyorum. Ancak ingiltere’de ve dünyanın diğer bölgelerinde yapılmış çalışmalardan elde edilen çok sayıda bilimsel kanıt, KKK aşısının otizm veya enflamatuar (iltihabi) bağırsak hastalığına yol açmadığını göstermiştir. Aşıları ayrı ayrı uygulamanın birlikte uygulamaktan daha güvenli olduğuna dair kanıt yoktur ve ayrı uygulamalar çocuğunuza altı ayrı enjeksiyon yapılacağı anlamına gelir. Eğer aşıların ayrı ayrı yapılması yolunu tercih ederseniz -ki bu size asla tavsiye etmeyeceğim bir seçenektir- lütfen önce aşıların nereden geldiğini
kontrol edin ve kızınıza aşı serisinin eksiksiz uygulandığından emin olun.

Pek çok kişi bu kontrolü yapmadığı için çocuğunun bir, iki ya da her üç enfeksiyona karşı duyarlı kalmasına göz yummuş olur. Okul öncesi erken dönemde yapılan aşılar, genellikle sağlık ocağında pratisyen hekim ya da çocuğunuzun kendi hekimi tarafından uygulanır; ancak daha sonraki pekiştirme (rapel) dozları genellikle okulda yapılır.

Kızınızın aşı kayıtlarını güvenli bir yerde saklayın. Büyüdükçe ona pek çok nedenle, kendisine uygulanan aşılarla ilgili sorular sorulabilir. Bu yüzden, aşılandığı tarihleri gösteren aşı kaydının elinizin altında olmasında fayda var. Bu durum ayrıca yurtdışına seyahate çıkarken kızınıza uygulanan ek aşılar için de geçerlidir

kadin.info facebook sayfası

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info

Kadınlara Dair Tüm Güzellikler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Tek parça namaz elbisesi satın al
Site içi Arama…
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koçlar, saat 03:27 Ay-Neptün görünümü, sizi birilerine bağımlı kılan koşullara gösterdiğiniz hassasiyetin işaretçisidir. Keşke daha iyi durumda olsam da, kimseye uymak mecburiyetinde kalmasam diye düşünürsünüz.

Saat 11:56 Ay-Merkür kavuşumu, hayatı olumlu açıdan ele almak istediğinizin işareti. Başınızdan geçen acı tecrübeleri unutmak istiyorsunuz. Kişi bu etki altında, her şeyin güzel olacağına dair umudunu korumaktan yana. Her şeye rağmen, hayata güzel diyebilmek için çabalıyor. Alışkanlıklarını, bir türlü vazgeçemediklerini düşünüyor. İyimser düşünmeye çalışıyor ve bir anlamda kendiyle ve yaşamla yüzleşiyor sanki. Bu yüzleşmede başarılı olması için, öncelikle güven duygusunu yitirmemesi ancak gerçekçi olunması gerekiyor.

Saat 15:35 Ay-Kuzey düğüm görünümü, size yaşama hevesi verir. Özgürce hareket etmenizi sağlar. Aşk hayatınızı güçlendirir.

Saat 21:34 Ay-Venüs kavuşumu çevrenizdeki insanları, yaşadığınız ortamı, dünyada olup bitenleri anlamak istiyoruz. Ayrıca okumak, bilgi sahibi olmak, araştırmak bazılarımız için gayet zevk verici olabilir.

Keyifli bir Pazar günü diliyorum. Kalben sevgilerimle,

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğalar, saat 03:27 Ay-Neptün görünümü, hedef olarak tanımladığımız, elde etmek istediğimiz ve arzuladığımız girişimlerin bir yerlere takılmasına, gecikmesine neden olabilir. Şartlar bize uymadığı için sıkılabiliriz.

Saat 11:56 Ay-Merkür kavuşumu, finansal konularda durumumuzu gözden geçirmemiz anlamında önem taşıyor. Ayrıca kendimizi yenileme, geliştirme ve kaynaklarımızı düzgün bir biçimde idare etme anlamında dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor. Bazen iyi niyetimiz, birilerine olan itimadımız ne yazık ki suiistimal edilmemize neden olabilir. Oysaki geleceğimizi düşünmek ve garanti altına almak mecburiyetindeyiz.

Saat 15:35 Ay-Kuzey düğüm görünümü, finansal açıdan sizi destekleyici bir kadın veya kişinin göstergesidir. Bu sayede hem ihtiyaçlarınızı karşılaşırsınız hem de yükselen moralinizle sorunlarınızı kolayca halledersiniz.

Saat 21:34 Ay-Venüs kavuşumu bize finansal konu ve ilişkilerde tedbirli olmak gerektiğini gösteriyor.

Keyifli bir Pazar günü diliyorum. Kalben sevgilerimle,

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler, saat 03:27 Ay-Neptün görünümü, işinizi gücünüzü, ilişkinizi sağlama almanız gerektiğini gösteriyor. Siz birçok alanda başarıyı arzulayabilirsiniz. Ancak şartlarınızı, birlikte olduğunuz insanı çok iyi gözlemleyiniz. Hiç kimsenin iyi niyetinizi kullanmasına izin vermeyin veya siz de bir başkasını zor durumda bırakmayın. İlişki, iş ve ailevi konularda, duruma, şartlara akıllıca bakmakta yarar var.

Saat 11:56 Ay-Merkür kavuşumu, ilişki veya iş ortaklığı konularda yaşanan bir gelişimin değişimin işaretçisi olup, kariyer konusunda daha özenli ve dikkatli düşünmesi gerektiğini gösteriyor. İnsan ne istediğini bilmeli, nasıl hareket etmesi gerektiğini gerçekçi bir şekilde saptanmalıdır. Yaratıcı düşünmeli, hırsına yenilmemeli ancak kendine güvenmeyi bilmelidir. Kimlerle irtibatta bulunduğunu veya bulunması gerektiğini bilerek kapıları çalmalıdır.

Saat 15:35 Ay-Kuzey düğüm görünümü, ilişkinin gelişmesinde iletişimin önemini vurguluyor. Çiftler arasında ortaklaşa uyum ve duygular eşliğinde güzel saatler geçirmek mümkündür.

Saat 21:34 Ay-Venüs kavuşumu, ilişkimizde iyi niyetli yaklaşımların önemini vurguluyor. Jestler, keyifli muhabbetler hoşunuza gidecektir.

Keyifli bir Pazar günü diliyorum. Kalben sevgilerimle,

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeçler, saat 03:27 Ay-Neptün görünümü, hayallerinizi gerçekleştirme arzusunun işaretçisidir. Ancak dışa açılmak, zorlamalardan uzak kalmak, bağlılık duygumuzdan uzak durmak pek mümkün değil. Benim tavsiyem, yeri geldiğinde insanın kendine güven duyarak, ideallerinin peşinden gitmeyi bilmesidir. Belki bu zor gibi gelebilir. Ancak imkansız değil. Sadece iyice araştırmak, gelişimi hedeflemek, enine boyuna düşünmek lazım. İnsan istedikten sonra neden olmasın.

Saat 11:56 Ay-Merkür kavuşumu, iş hayatımızın gündelik temposu içinde dağılmadan işlerimizi yoluna koymak gerektiğini gösteriyor. Duygusal içtenliğe, etrafımızdaki insanların tevazu içinde hareket etmesine fazlasıyla ihtiyaç duyuyoruz. Biz nasıl, iyi niyetimizle çevremize yardımcı oluyorsak onların da böyle davranmasını bekliyoruz. Ayrıca kendi fikirlerimize, planlarımıza, mücadelemize inanmak durumundayız.

Saat 15:35 Ay-Kuzey düğüm görünümü özgürlüğümüzü kısıtlayan sorunları aşma arzumuzun işaretçisidir. Güvence o denli kıymetlidir ki, bu olmadan huzur bulmak zordur. Bu nedenle, paramızı, ailemizi, değerlerimizi korumak ve kollamak isteriz.

Saat 21:34 Ay-Venüs kavuşumu pozitif düşünmenin, sosyalleşmenin, her şeyi kafanıza takmamanın size iyi geleceğini gösteriyor.

Keyifli bir Pazar günü diliyorum. Kalben sevgilerimle,

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslanlar, saat 03:27 Ay-Neptün görünümü, kimlerle ortak hareket etmek zorundaysak veya neler bizi mecburiyet altına alıyorsa onlardan kurtulamamanın getirdiği stresin işaretçisidir. Deyim yerindeyse, bildiğimizi okuyamıyoruz. Bize göre doğru olan, bir başkasına göre yanlış olarak değerlendiriliyor. Bu da bizi çileden çıkartıyor. Ama elimiz kolumuz bağlı olduğu için uymaya çalışıyoruz.

Saat 11:56 Ay-Merkür kavuşumu, hayattan keyif almamız, iyimser şekilde hayatı kucaklamamız için, her şeyin yolunda gidiyor olması lazım. Eğer özel hayatımızda sevgilimiz değerimizi biliyorsa, ailemiz bize kol kanat gererek iyi ki varsın diyorsa, bağlantımız olan insanlarla iyi bir diyalog kurabiliyorsak neşeli oluruz, hayattan zevk alırız, olumlu düşünmeye çalışırız. Ancak tam tersi durumda, sevgilimiz veya evladımız iyi niyetimizi suiistimal ediyorsa, ailemiz sürekli başarısızlığımızdan söz ediyorsa gün boyu tepkisel düşünürüz ve hatta ağzımıza geleni konuşuruz.

Saat 15:35 Ay-Kuzey düğüm görünümü, aşkta sizi ışıklandıran, geliştiren, büyüten bir etki olup, hayatın keyifli yanlarını, özgürce yaşamın güzelliğini hissetmemizde sizi destekleyicidir.

Saat 21:34 Ay-Venüs kavuşumu hayatın güzel yanlarının keyfine varmamızı sağlıyor. Alışverişler zevkli, karşı cinsle temaslar güçlü, çevremizle bağlantımız güçleniyor.

Keyifli bir Pazar günü diliyorum. Kalben sevgilerimle,

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başaklar, saat 03:27 Ay-Neptün görünümü, sahteliklerden, sanki doğruymuş, iyiymiş gibi davranan insanlardan hoşlanmadığımızı gösterir. Biz hem ailevi hem ilişki ve genel olarak her konuda sonuca, görünene önem veriyoruz. Bu saatte durumları bu keskin bakış açısı altında ele alabiliriz.

Saat 11:56 Ay-Merkür kavuşum etkisi altında, sanki birileri sürekli bizi rahatsız etmek için zaman kolluyor gibi hissedebiliriz. Bildiğimiz şekilde hareket etmekte, kendimizi ifade etmekte, bilgimizi tecrübemizi belli bir alanda gösterme anlamında sıkılabiliriz. Biz ne istiyoruz, hayat bize sunuyor, neler yolunda gitmiyor veya neleri artık kafamıza takmak dahi istemiyoruz? Bunlar üzerinde düşünebiliriz.

Saat 15:35 Ay-Kuzey düğüm görünümü, özgürlüğün önemini vurguluyor. Şartlar, hayatın kendisi veya ilişkiler bizi yorsa da yaşamak güzeldir demeyi unutmayın. Kendinize önem verin.

Saat 21:34 Ay-Venüs kavuşumu olumlu düşünmenin ve detaylara çok fazla takılmadan hayatı akışına bırakmanın önemini işaret ediyor.

Keyifli bir Pazar günü diliyorum. Kalben sevgilerimle,

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Teraziler, saat 03:27 Ay-Neptün görünüm etkisinde, yanılmamak için şöyle etraflıca durumları ele alabiliriz. Özellikle hayati bir mesele söz konusuysa, buna daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Hani sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yer ya, biz de bu saatte bu şekilde hareket etmeye özen göstermeliyiz.

Saat 11:56 Ay-Merkür kavuşumu, iş girişimleri veya görüşmelerde arzu ettiğiniz verimli sonuçlara ulaşmak, hakikaten istediğiniz şekilde ilerlemek anlamında mutlaka sabırlı olmanız gerektiğini gösteriyor. Bazen olanaklar pek elverişli değildir veya sizin arzu ettiğiniz gibi olmayabilir. Ancak bu pes etmek anlamına gelmemelidir. İdeallerimiz varsa, bunlar için mücadele etmek durumundayız. Ancak iş-ilişki-maddi konularda fazla hayalci düşünmenin de yanlış olacağını göstermektedir. Yetenekleriniz, bilgi ve tecrübenizin ölçüsünü gerçekçi bir şekilde tespit edelim.

Saat 15:35 Ay-Kuzey düğüm görünümü, özgürce hareket etmemizi, sosyal hayatla birebir iletişimde bulunarak keyiflenmemizi sağlıyor. İnsan bu saatlerde keyiflenmek, yeni insanlarla tanışmak, yazışmak, konuşmak istiyor.

Saat 21:34 Ay-Venüs kavuşumu, girişimde bulunmak adına cesaret vericidir. Ayrıca yeni insanlarla tanışmanızda yardımcıdır. Çevrenizle bağlantılarınız artar.

Keyifli bir Pazar günü diliyorum. Kalben sevgilerimle,

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrepler Saat 09:42 Ay-Venüs görünümü, ilişkimizle alakalı bir sorun varsa bunu bir an önce aydınlığa kavuşturmak isteriz. Canımızı sıkabilecek her şeyden uzak durmaya çalışırız. Maddi ve manevi anlamda özgür olmaktan yanayız.

Saat 17:43 Ay-Kuzey düğüm görünümü etkisi, iş hayatında ve ilişkimizde geleceğe dönük düşünmemizi sağlıyor. Her şeyin düzeleceğine inancımızı yükselten bu görünüm, başarılı olma arzumuzu perçinliyor.

Saat 18:09 Ay-Pluto görünümü, ilgilendiğimiz alan ve konularda başarılı olmak adına özenle ve dikkatle çalışmanın önemini vurguluyor. Ne olursa olsun, kendinize inanmaktan, güvenmekten vazgeçmeyin. Kimsenin sizi hafife almasına izin vermeyin. Stres yaratıcı insan ve durumlardan uzaklaşın.

Saat 23:38 Ay-Güneş görünümü, maddi güç kadar, ilişkimizdeki huzur da o kadar önemsenir. Sağlıklı ve dengeli bir yaşamın ne kadar kıymetli bir hediye olduğunun farkındayız.

Gün boyunca her konuda güzellikler yanınızda olsun. Kalben sevgilerimle,

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yaylar Saat 09:42 Ay-Venüs görünümü, ilişkileri güçlendiricidir. Etrafımızdaki dünya ile olumlu bir bağ kurarız. Hislerimizi rahatlıkla ifade ederiz. Özgürlük, yenilik, değişiklik, farklı bir şeyler yaşama arzumuz yoğundur.

Saat 17:43 Ay-Kuzey düğüm görünüm etkisi, umutlarımızı yükseltip, ileriye yönelik düşünmemizi, planlarımızı istediğimiz şekilde yürürlüğe koyabilmemizi sağlıyor. Bize olanaklar sunuyor. Eğitimden ticaret hayatına kadar her alanda kendimizi güçlü şekilde ifade etmemizde destek veriyor.

Saat 18:09 Ay-Pluto görünümü, maddi kazanç elde etme arzunuzun simgesidir. İstersiniz ki, yaptığınız iş, uğraştığınız alanda doyurucu geri dönüşler olsun. Bu anlamda biraz hırslanmak mümkündür. Bunu doğal karşılamak lazım... Kim hayatını garanti altına almak istemez ki? Ancak şartlarımıza bakacağız bir de maddi konularda her verilen söze inanmadan önce bilinçli düşüneceğiz.

Saat 23:38 Ay-Güneş görünümü, hedefe odaklı düşünmenin kendimizi güçlü bir şekilde dışa ifade etmenin işaretçisidir.

Gün boyunca her konuda güzellikler yanınızda olsun. Kalben sevgilerimle,

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlaklar 3 Aralık saat 18:47 İkizler burcunda oluşacak Dolunay, günlük hayatımızda hangi işlere öncelik vermemiz, çalışma şartlarımızı gözden geçirmemiz, sağlığımızı önemsememiz gerektiğini vurguluyor. Dolunayın yöneticisi Merkür-Yay burcunda geriliyor. Zihnimiz yorgun, kafamız karışık olabilir. Bizim işimize gücümüze sahip çıkmamız, dağılmamamız, ne istediğimizi bilmemiz lazım. Şuna koşturayım, buna yetişeyim derken sağlığımız da bozulabilir. Öncelikle bizim Merkür gerileme hareketinden yararlanıp, yarım kalan işlerimizi bitirmeliyiz. Elimizden geleni yaparız. Ancak kendimizi tüketircesine olmamalıdır. Zaten iş hayatı yeterince insanı yoran, yıpratan bir alandır. Plansız, dağınık çalışmak ne kadar yanlışsa, insanın bir köle gibi uzun mesailer harcaması ve bunun farkında olduğu halde devam ettirmesi sonunda sizi psikolojik ve fiziksel anlamda hasta eder. Lütfen belli bir program yapın. Kendinizden ödün vermeyin. Ufak tefek bile olsa sağlık şikayetlerinizi doktora gösterin. Mesai arkadaşlarınızın düşüncelerine, kişiliklerine tabii ki saygı duyarız. Ancak tartışma, huzursuzluk veya mesafe koyamamak nedeniyle yaşanacak sıkıntılara dikkat edin. Kendinize özen gösterin. Siz de aynı şekilde davranın.

Bu Dolunayda sırlarınızı iyi koruyun. Bağımlılık verici maddelere karşı dikkatli olun. Sigortasız çalışmayın. Bazı işleri yetiştirmekte zorlanmalar veya yanlışlıklar olabilir. Vaktinde yetiştiremezsiniz veya dalgınlık sonucu yanlışlar yapabilirsiniz. Kontrol etmeyi unutmayın. Merkür geri hareket dönemi bu anlamda olumludur. Eğer kendinizde stres, uyku bozukluğu, panik atak gibi rahatsızlıklar hissediyorsanız bir doktora görünün. Sistemli yaşayın, zorlu diyetlerden kaçının. Dolunayın oluştuğu bugün Jüpiter-Neptün görünümü gerçekleşiyor. Bu sizin için gayet olumludur. Hedefinize azim ve kararlılıkla ulaşabilirsiniz. Yakın çevrenizde manevi yönde destek alırsınız. Yeni iş projeleri gelebilir. Eğitim verebilirsiniz. Karşınıza iyi fırsatlar, teklifler çıkabilir. Bu Dolunayda yukarıda da izah ettiğim gibi işlerinizi düzenli takibini yapın, sağlığınızı ihmal etmeyin. Bir şeyin aslını astarını iyice öğrenmeden endişe yapmayın. Gizli veya çok önemli dosyalarınızı iyi saklayın. Bilgisayarınızı kontrol edin. Şifrelerinizi gözden geçirin. Her şeyi kafanıza takmayın. Öncelikli işlerinizi iyi bir zamanlama ile halledin.

3 Aralık (saat 10:34)-23 Aralık (saat 04:51) tarihleri arasında burcunuzda gerileyecek Merkür etkisinde, zihnimiz yorgun, kafamız karışık olabilir. Bizim işimize gücümüze sahip çıkmamız, dağılmamamız, ne istediğimizi bilmemiz lazım. Şuna koşturayım, buna yetişeyim derken sağlığımız da bozulabilir. Öncelikle bizim Merkür gerileme hareketinden yararlanıp, yarım kalan işlerimizi bitirmeliyiz. Elimizden geleni yaparız. Ancak kendimizi tüketircesine olmamalıdır. Zaten iş hayatı yeterince insanı yoran, yıpratan bir alandır. Plansız, dağınık çalışmak ne kadar yanlışsa, insanın bir köle gibi uzun mesailer harcaması ve bunun farkında olduğu halde devam ettirmesi sonunda sizi psikolojik ve fiziksel anlamda hasta eder. Lütfen belli bir program yapın. Kendinizden ödün vermeyin. Ufak tefek bile olsa sağlık şikayetlerinizi doktora gösterin. Bir şeyin aslını astarını iyice öğrenmeden endişe yapmayın. Gizli veya çok önemli dosyalarınızı iyi saklayın. Bilgisayarınızı kontrol edin. Şifrelerinizi gözden geçirin. Her şeyi kafanıza takmayın. Öncelikli işlerinizi iyi bir zamanlama ile halledin.

Tüm burçlar için önemli Not: Merkür gölgeli günleri, geri hareketin başlama tarihinin bir hafta öncesi 27 Kasım itibariyle etkili olmaya başlar.Geri hareketin bitiş tarihinin bir hafta sonrası 30 Aralık kadar etkili olur. Bu tarihleri merkez alarak, yorumunuzda sözü edilen noktalara dikkat edilir.

Keyifli bir Pazar günü geçirmeniz dileğimle,

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kovalar, saat 03:27 Ay-Neptün görünümü, her konuda sağlamlığın önemini belirginleştiriyor. Amaca giden yolda her şey mübah derler. Ancak biz böyle düşünmeyeceğiz. Bu yöntem, bu yol doğru mu, daha başka neler yapılabilir, kimlerle bağlantı kurulabilir diyerek inceleyeceğiz.

Saat 11:56 Ay-Merkür kavuşumu, kendimizi zorlamadan, gayet rahat bir şekilde günü geçirmemiz gerektiğini söylüyor. İnsanın kendine duyduğu inancın, başarılı olmasında en önemli etken olduğunu bilmeliyiz. Tabii ki, her gerçek başarı, sabır gerektirir. Önce bir adım atılır, daha sonra bir adım daha. Aceleye gelmez bazı şeyler. İşte bu görünüm uzun vadeli düşünmenin, dağılmamanın, cesaretle yol almanın kişiye hem maddi hem de manevi açıdan hissettireceği huzur duygusunun altını çiziyor.

Saat 15:35 Ay-Kuzey düğüm görünümü, sosyal hayatı canlandırıcı ve özel yakınlaşmaları sağlayıcıdır. Hem dostluklar gelişir hem karşı cinsle iletişim güçlenir. Sizi siz yapan tüm güzel yönleriniz başkaları tarafından olumlu bulunulur, beğenilir.

Saat 21:34 Ay-Venüs kavuşumu girişimlerde bulunmanız yönünde destekleyicidir. Yeni arkadaşlıkların da işaretçisidir.

Keyifli bir Pazar günü diliyorum. Kalben sevgilerimle,

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balıklar, saat 03:27 Ay-Neptün görünümü, doğru mu, yanlış mı diye bir türlü karar veremediğiniz meseleler üzerinde daha fazla durmanıza, hassas düşünmenize neden olabilir. İyi niyetimizin sınırlarını iyi belirlemeliyiz. Bazen sırf bu yüzden zorlandığımızı düşünürüz.

Saat 11:56 Ay-Merkür kavuşumu, insanın iç dünyasındaki sınırsızlık özleminin işareti gibidir. Kişi yolunda ilerlemekte bazen zorlansa da, inancını sağlam ve yüksek tuttuğunda başarı ipini kolayca göğüsleyeceğini bilmelidir.

Saat 15:35 Ay-Kuzey düğüm görünümü, yaratıcı yönlerinizi iş hayatında veya dışarıyla olan her türlü bağlantınızda ifade etmenizi sağlar. Sizin için bu saatler verimli ve keyifli geçer.

Saat 21:34 Ay-Venüs kavuşumu, pozitif düşünmemizde, ilişkilerimizde problemleri büyütmememizde yarar var.

Keyifli bir Pazar günü diliyorum. Kalben sevgilerimle,