Bebeklerde Sarılık Tedavisi ve Yapılması Gerekenler

Bebeklerde Sarılık Tedavisi ve Yapılması Gerekenler

Bebeklerde sarılık biluribin denilen bir maddenin deride birikmesi sonucu oluşur. Buliribin maddesi handa seviyesi yükselir. Deriyi sarı renk almasına sebep olmaktadır. Yeni doğan bebeklerin kırmızı küre hücreleri çok fazladır. Bunların parçalaması sonucu da kanda bilirubin hücreleri artar ve deride sarılığa neden olur. Doğumdan önce annenin karnındaki bebeğin bilirubinini annenin karaciğeri temizler. Doğumdan sonra ise bebeğin […]

Bebeklerde sarılık biluribin denilen bir maddenin deride birikmesi sonucu oluşur. Buliribin maddesi handa seviyesi yükselir. Deriyi sarı renk almasına sebep olmaktadır.

Yeni doğan bebeklerin kırmızı küre hücreleri çok fazladır. Bunların parçalaması sonucu da kanda bilirubin hücreleri artar ve deride sarılığa neden olur. Doğumdan önce annenin karnındaki bebeğin bilirubinini annenin karaciğeri temizler. Doğumdan sonra ise bebeğin kendi karaciğeri bunu temizler. Ancak bebek yeni doğduğu için bilirubini atacak kapasitede değildir. Bu yüzden bu madde deride birikir ve sarılığa neden olur.

Sarılık yeni doğan bebeklerde kendiliğinden geçmekte olup bazen de kendiliğinden geçmez. Bu yüzden bebeklerin özellikle yeni doğanların sarılık için sürekli doktorun kontrolünde olması gerekir. Çünkü yeni doğan sarılığı kalıcı olursa bebeğin beyninde kalıcı hasarlara yol açabilirler. Bebeklerde fizyolojik sarılık genelde hayatın ikinci günü başlar. Üç ve dördüncü günlerde maksimum seviyeye ulaşır. Sonraki günlerde de giderek azalır.

Yeni doğan sarılığının başlıca sebepleri vardır. İlk başta bebekte kan uyuşmazlığı meydana gelirse bebeğin kanındaki kırmızı kan hücreleri parçalanır. Parçalanması sonucu bebeğinin kanında bilirubin seviyesi yükselir. Fazla bilirubin deride sarılığa neden olur.

Bebeğin yeteri miktarda anne sütü ya da mama alamasa sonucu da sarılık ortaya çıkabilmektedir. Şeker hastalığı taşıyan annelerin bebekleri de sarılığa yakalanma şansları çok daha yüksektir. İdrar yolu enfeksiyonları sonucu da bebeklerde sarılık oluşabilmektedir. Annenin sütünden dolayı da sarılık meydana gelir. Ayrıca bazı doğuştan gelen enzim hastalığı da yeni doğan sarılığına sebep olabilir. Bebeklerde sarılık önce yüzde başlar sonra kol ve bacaklarda da görünmeye başlar.

Bebeğiniz her şeyiniz. Sağlıklı şekilde büyütmeye çalıştığınız bebeğiniz sarılık ve farklı rahatsızlık durumlarında en yakın sağlık kuruluşuna götürerek tedavi sürecine almanız gerekmektedir. Bu süreçte yukarıda Kadin.info tarafından verilen bilgiler tamamen bilgi amaçlı olup, Ebevynelerin ulaşması için yer verilmiştir.

Bebeğiniz ile ilgili Anne ve Bebek Sağlığı, bebeğinizi en sağlıklı şekilde yetiştirmek için püf noktalar ve diğer makaleleri kadın sitemizin Anne Çocuk kategorisinden ulaşabilir, konu ile ilgili ilgili makalenin altında ki yorum bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz.

Bebeğinizle birlikte mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor