Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri

Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri

Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri Sıkça yaşanan sağlık problemlerinden biri olan bebeklerde mide üşütmesi gelir. Bebeklerin gelişmemiş bağışıklıklarından dolayı bu tarz sorunlar çok olur. Anneler ne kadar dikkat etse de bebeklerde mide üşütmesi oluşabiliyor. Bu rahatsızlık ishal, kusma ile belirti gösteriyor. İlk 6 ay anne sütü alan çocuğun daha dirençli olduğu gözleniyor. Fakat 6. Aydan itibaren […]

Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri

Sıkça yaşanan sağlık problemlerinden biri olan bebeklerde mide üşütmesi gelir. Bebeklerin gelişmemiş bağışıklıklarından dolayı bu tarz sorunlar çok olur. Anneler ne kadar dikkat etse de bebeklerde mide üşütmesi oluşabiliyor. Bu rahatsızlık ishal, kusma ile belirti gösteriyor. İlk 6 ay anne sütü alan çocuğun daha dirençli olduğu gözleniyor. Fakat 6. Aydan itibaren ek gıda alan bebeklerde mide üşütmesi olma ihtimali artıyor.

Bu zamanlarda daha çok dikkat etmek gerekiyor. Bebekler kendi hastalıklarını dile getiremedikleri için iyi bir gözlem şarttır. Gün de 2 defadan fazla kusan bebekler iştahsızlık gibi belirtiler gösteriyorsa dikkat edilmelidir. Havaların bir anda değişiklik göstermesinden de kaynaklanan bir belirti ile de ortaya çıkabilir.

Bebeklerde Mide Üşütmesi Nedenleri

Hemen hemen bütün bebeklerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ani hava değişiminden kaynaklanabilir. Banyo yaptıktan sonra bebeğin üşümesi halinde görülebilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan bebeklerde virüs ve bakteriler yoluyla geçebilir. Bebeklerdeki mide üşütmedi soğuk algınlığına benzer belirtiler verebilir.3 altındaki bebeklerde şiddetli şekilde görülür. Fakat çok tedirgin olmanıza gerek yoktur.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Anne sütünü yeterince alan bebeklerde mide üşütmesi belirtileri daha az görülür. İlk belirtiler arasında iştahsızlık gelir. Bebeğe bol sıvı takviyesi yapmanızda yarar olacaktır. Bizim için oda ısısı iyi olsa bile bebekler için farklı olabilir. Bebekteki mide üşütmesini dikkate almak gerekir. Korkutucu bir durum olmasa bile huzursuzla nacağı bir durumdur.

Bebeklerde Mide Üşütmesi Tedavisi

Eğer bebeğiniz midesini üşüttüyse bunu iştahsızlığından anlayabilirsiniz. İlk olarak bir doktora danışmanız gerekir. Vereceği ilaçları ve tedavileri düzenli şekilde uygulamalısınız. Bebeğiniz için kusmadan veya ishalden dolayı kaybedeceği sıvı kaybını dengelemeniz gerekir. Bu sıvı takviyesi hastalığın tedavisini hızlandıracaktır.

Bebeğiniz ek gıda alacak dönemlerdeyse yoğurt, ayran, meyve suyu tarzı şeyler verebilirsiniz. Vücudun denge sağlaması için su, şeker, tuz karışımı da yapabilirsiniz. En önemli bebeklerde mide üşütmesi tedavisi yeteri kadar dinlenmesini sağlamanız gerekir. Eğer ateş yapıyorsa doktorun verdiği ilaçları düzenli ve saatlerini ayarlayarak kullanmanızda yarar var. Yaptıracağınız ılık duş ile bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu bir bebek sizinde mutluğunuzdur.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al