Bebeğiniz Emmeyi Reddediyorsa

Bebeğiniz Emmeyi Reddediyorsa

Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için Anne sütü olmazsa olmazlar arasında yerini almış ve bu uzmanlar tarafından çok ciddi olarak sürekli tekrarlanmaktadır. Fakat bu durum yeni Anneler için hiç de kolay değildir. Özellikle Emmeyi reddeden bebekler olunca, anne de psikolojik bir baskı oluşur. Zira bebeğin anne sütünü alması, Anne için de hem sağlık hem de psikolojik olarak […]

Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için Anne sütü olmazsa olmazlar arasında yerini almış ve bu uzmanlar tarafından çok ciddi olarak sürekli tekrarlanmaktadır. Fakat bu durum yeni Anneler için hiç de kolay değildir. Özellikle Emmeyi reddeden bebekler olunca, anne de psikolojik bir baskı oluşur. Zira bebeğin anne sütünü alması, Anne için de hem sağlık hem de psikolojik olarak faydalı bir durumdur.

Bebeğin memeyi reddetmesi çeşitli şekillerde olabilir. Hiç emmeme, zayıf emme, emmeye çalışırken ağlama ve meme ile savaşma, kısa süre emme ve sonra memeyi boğulur gibi ya da ağlayarak bırakma , tek memeyi emme, ötekisini istememe şeklinde görülebilir.

Memeyi reddin nedenleri ise hastalık, ağrı, anneye doğumda verilen sakinleştiricilerin etkisi, emzirme tekniğinde sorunlar, bebeği üzen değişiklikler ve yalancı red olabilir. Bebekler hasta iken memeyi alır ama güçsüz emer. Anneler de bunu red zannedebilir.

*Ağızda pamukçuk ya da diş çıkarma varsa acıyabilir ve bebek memeyi red edebilir.
*Burnu tıkanıksa red edebilir.

*Anneye doğumda ya da psikolojik tedavi amaçlı verilen bazı ilaçlar da bebeğin memeyi red etmesine sebep olabilir.

*Emzik kullanımı, biberonla beslenme, memeyi kötü pozisyonda tutma,tıkalı meme, bebeğin kötü desteklenmesi, mesela emzirirken başının tutulması,itilmesi, annenin memeyi yanlış tutuşu, emzirmenin kısıtlanması, fazla süt birikimi, doğumdan sonraki annenin acemiliği gibi emzirme tekniğine bağlı nedenler de bebeğin memeyi ret etmesine neden olabilir.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

*Bazen bebek sadece bir memeyi red edebilir.Bu genelde yukarıdaki yazdıklarıma bağlı olarak, bu memede fazla olmasıyla ilgilidir.

*Bebeği üzen değişiklikler: Annenin işe başlaması, annenin ayrılması, yeni bir bakıcı, çok sık bakıcı değiştirilmesi,annede hastalık ya da mastit, annenin adet görüyor olması, annenin kokusundaki değişiklikler.

*Bazen yeni doğanlardaki memeyi arama hareketini, 4-8 aylardaki bebeklerin memeyi emerken dikkatlerinin dağılmasını ve aniden başka şeylere bakmalarını anneler red zannedebilir.Buna yalancı red denir. Memeyi tutması için beklenmelidir.

*Bebek hasta ise süt sağıp, verilebilir. Sakin bir ortamda dikkatinin dağılması önlenmelidir.

*Bebeğin acıyan bir yeri varsa o bölgeye dikkat edilmelidir.

*Ağzında pamukçuk varsa tedavi olmalı, diş çıkarıyorsa sabırlı olmalı, burun tıkanıklığı varsa açılıp bebek rahatlatılmalıdır.

*Anne gerekirse işinden bir süre izin almalı, kendisine ait bir giysisini veya göğüs pedini bebeğin yatağına bırakıp, kokusunu bırakmalıdır, bebeğine.Doğru pozisyonda emdirdiğine dikkat etmelidir.

*Yalancı red normaldir,memeyi tutması için beklenmelidir.

*Bebeğin ağzına süt sağılabilir, farklı pozisyonlarda emmesi sağlanmalıdır.

*Bebeğin başı bastırılmamalıdır. Gerekirse sağılarak kısa bir süre süt bardak ya da kadehle verilmelidir.

*Bebek emmeyi tam olarak öğrenene kadar biberon ve yalancı emzik verilmemelidir.

*Anne ile bebek arasında ”tensel Temas”sağlanmalıdır. Anne bebeği sık sık kucağına alıp, onunla konuşmalı, sarılmalı, bebek her istediğinde emzirilmelidir.

*Tensel temas için yurt dışında da ”kanguru yöntemi” olarak belirtilen ve Anadolu’da kadınlarımızın zaman zaman kullandığı bir yöntem ile bebek annenin göğsünde bir çarşafla bele bağlanarak tensel temas sağlanabilir ya da anne ile bebek bir süre birlikte yatabilir.

*Annenin yediği bazı besinlerin kokusu ya da aroması süte geçebileceğinden dolayı besin tüketimine dikkat edilmelidir.

*Kola, kahve ve çaydaki kafein vb. maddeler süte geçip bebeği huzursuz edebileceğinden kullanılmamalıdır.

*Bebeğin bulunduğu evde anne ya da evdeki diğer kişiler tarafından sigara içilmemelidir.

 

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Yusuf Ziya USLU Yusuf Ziya USLU Kadın ve kadına dair tüm değerleri kaleme alarak bu siteye yansıttığımız ve güzelliklerle taçlandırdığımız kısacık hayatın bir kenarından tutmak ne hoş..
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al