Baş Ağrısına Bitkisel Çözümler

Baş Ağrısına Bitkisel Çözümler

BAŞ AĞRISI İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER Baş ağrısı günümüzde pek çok insanın yaşadığı belirli bir yaş aralığı bulunmayan bir ağrı çeşididir. Özellikle günümüzde oldukça sık olarak yaşanmaktadır. Yoğun iş temposun, yorgunluk ve teknolojik aletlerin sürekli olarak kullanılmasına bağlı olarak baş ağrıları da daha fazla olarak görülmektedir. Baş ağrısını tek bir sebebe bağlamak doğru olmaz. Baş ağrısının […]

BAŞ AĞRISI İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Baş ağrısı günümüzde pek çok insanın yaşadığı belirli bir yaş aralığı bulunmayan bir ağrı çeşididir. Özellikle günümüzde oldukça sık olarak yaşanmaktadır. Yoğun iş temposun, yorgunluk ve teknolojik aletlerin sürekli olarak kullanılmasına bağlı olarak baş ağrıları da daha fazla olarak görülmektedir. Baş ağrısını tek bir sebebe bağlamak doğru olmaz. Baş ağrısının pek çok nedeni bulunabilir. Birbirinden farklı bazı hastalıklar, yorgunluk, stres ve vücudun susuz kalması gibi durumlarda baş ağrısı yaratabilir. Günümüzde baş ağrısını geçirmek için birbirinden farklı pek çok kimyasal ilaç bulunmaktadır. Genellikle birçoğumuz baş ağrısı yaşadığımızda bu ilaçlara sarılmaktayız. Fakat vücuda direk olarak kimyasal almaktansa bitkisel yollarla da baş ağrısına çözüm bulabiliriz. Şimdi sizlere bahsedeceğimiz bitkiler baş ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır.

Baş ağrısı tedavisinde kullanılan bitkiler

  • Zencefil: Baş ağrısı başladıktan sonra değil baş ağrısı yaşanmaması adına önlemek adına başvurulan bitkilerden bir tanesidir. Baş ağrısı durumu yaşamak istemiyorsanız zencefil sizlerin yardımcısı olacaktır. Baş ağrısı durumundan sonra kullanıldığında ise baş ağrısı kaynaklı olarak yaşanan mide bulantılarının yatıştırılmasında oldukça etkilidir.
  • Sarı kantaron: Özellikle stres kaynaklı baş ağrıları için önerilen bir bitkidir. Doğal bir yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Kendinizi kötü ve moralsiz hissettiğiniz zamanlarda yardımcınız olacak bir bitkidir.
  • Nane: Ferahlatıcı ve rahatlatıcı özelliğe sahip olan nane bitkisi çay olarak içilerek değil yağ şeklinde başın ağrıyan bölgesine sürülerek kullanılmaktadır. Sürüldüğü noktadaki ağrıyı alma özelliği nane yağının bulunmaktadır.
  • Kedi otu: Yatıştırıcı özelliği bulunan kedi otu baş ağrılarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Özellikle stres kaynaklı olarak yaşanan baş ağrılarında kedi otunun oldukça faydalı oldu görülmüştür.
  • Lavanta: Özellikle migren kaynaklı baş ağrılarında önerilmektedir. Kaynayan suyun içerisine lavanta yağı damlatılarak su buharı koklamak gerekmektedir. Uygulanması bu şekilde olmaktadır.
  • Fesleğen: Kokusu pek çok insan tarafından sevilen fesleğene baş ağrısı tedavisinde de başvurulmaktadır. Fesleğenden elde edilen fesleğen yağının kas gevşetici özelliği bulunmaktadır.
  • Kahve: Gün içerisinde çok fazla tüketmemek şartı ile içerisinde bulunan kafein sayesinde baş ağrılarına iyi gelmektedir.

 

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al