Bakımlı Saçlar İçin  Bilmeniz Gerekenler

Bakımlı Saçlar İçin  Bilmeniz Gerekenler

Bakımlı Saçlar İçin  Bilmeniz Gerekenler Biranda kısalan saçlar çoğu kadının kabusu haline gelmiştir. Özellikle bir saç bakımı sonrasında kuaförde yaşanan talihsizlik ya da aniden verilen saç kestirme kararı daha sonrasında pişmanlıkla sonuçlanabilmektedir. Bu tip durumlarda kadınların yaptığı ilk şey, saç uzatma yöntemlerini araştırmak olacaktır. Doğal yöntemlerle saç uzatmak mümkündür. Ancak bunun için düzenli ve doğru […]

Bakımlı Saçlar İçin  Bilmeniz Gerekenler

Biranda kısalan saçlar çoğu kadının kabusu haline gelmiştir. Özellikle bir saç bakımı sonrasında kuaförde yaşanan talihsizlik ya da aniden verilen saç kestirme kararı daha sonrasında pişmanlıkla sonuçlanabilmektedir. Bu tip durumlarda kadınların yaptığı ilk şey, saç uzatma yöntemlerini araştırmak olacaktır.

Doğal yöntemlerle saç uzatmak mümkündür. Ancak bunun için düzenli ve doğru yöntemle uygulamak önemlidir. Periyodik olarak uygulanan saç bakımı, bir düre sonra saçın canlanmasını, beslenmesini ve uzamasını sağlayacaktır.

Bakımlı Saçlar İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • Masaj yapın

“Saç diplerine masaj yapın” cümlesi çok klişe gelebilir. Ancak doğruluk payı yüksektir. Saç diplerini uyaran her hareket, saçın canlanmasına ve uzamasına katkı sağlar. Bu yüzden duştayken saç dipleri masajla uyarılmalıdır. Saç derisindeki kan akış kızını arttırarak canlılığı sağlayabilirsiniz.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver
  • Kırıkları aldırın

Saçların uçlarında zamanla oluşan kırıklar aldırılmalıdır. Saçı uzatmak, kestirmekten geçer. Saçı birkaç santimetre kısaltarak bir ayda daha fazla uzamasını sağlayabilirsiniz. Ancak kuaförünüze, saçınızı uzatmaya çalıştığınızı ve sadece kırıklarını aldırmak istediğinizi söylemeyi unutmayın. Sağlıklı, canlı ve parlak saçlar için bakım önemlidir.

  • Saç kremi kullanın

Saç kremleri, saçın beslenmesinde ve parlamasında etkilidir. Aynı zamanda saçı yumuşattığı için kolay taranır hale getirir. Bu da saçları tararken yaşanan dökülmelerin ve kırılmaların önüne geçer. Ancak saç kremini saç diplerine uygulamaktan kaçınmak gerekir. Saç kremi yalnızca saç uçlarına uygulanmalıdır ve bol su ile durulanmalıdır.

  • Saç şekillendiricilere ara verin

Saç uzatma sürecindeyseniz yüksek ısının saça olumsuz etki ettiğini unutmamalısınız. Bunun için maşa ve saç düzleştirici gibi aletleri bir süre kullanmamakta fayda vardır. Maşa ve saç düzleştirici olmadan asla olmaz diyenlerdenseniz, bu durumda bu cihazları kullanmadan önce saçınıza saçı ısıdan koruyucu ürünler uygulayabilirsiniz.

  • Soğuk su kullanmaktan çekinmeyin

Banyo yaptıktan sonra çıkmadan önce saçları soğuk suyla durulamak oldukça etkili bir saç uzatma yöntemidir. Isı, saçların çabuk yıpranmasına neden olur. Duş esnasında uygulanacak olan soğuk su etkisi ise saç derisindeki kan akışının hızlanmasını ve saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Ayrıca gerekli nemin saçta kalmasını da sağlar.

  • Sağlıklı beslenmeye önem verin

Beslenme, birçok konuda olduğu gibi saç uzatma konusunda da büyük önem taşır. Özellikle C ve E vitamini içerek besinler tüketmek saç sağlığı açısından önemlidir. Yeteri kadar protein almayı da ihmal etmemek gerekir. Su tüketimi de saç uzamasında etkili bir faktördür. Sağlıklı bir insan günde ortalama 2,5 litre kadar su tüketmek durumundadır. Böylece vücudun ihtiyacı olan su ve nem sağlanmış olur.

  • Temiz ürünler kullanın

Saçlarınızın değdiği her ürünün temiz olduğundan emin olmak gerekir. Bunun için temiz yastık kılıfı, temiz bere, şapka kullanılmalıdır. Ayrıca saçlara çok fazla tutunan bere ve yastık kılıfları tercih edilmemelidir. Saçlarını uzatmak isteyen ve dökülme sorunu yaşayan kişiler bu süreçte pamuklu tekstil ürünleri yerine saten tekstil ürünleri tercih edebilirler. Böylece saç telleri, bu ürünlere tutunmaz ve kopma ya da kırılma yaşanmaz.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al