• DOLAR
  3,8452
  % -0,58
 • EURO
  4,5364
  % 0,11
 • ALTIN
  155,6860
  % 0,28
 • BIST
  $19.341
  % -2,83
Ayrılıktan Sonra Bunları Yapmayın!!

Ayrılıktan Sonra Bunları Yapmayın!!

Ayrılık sonrası Psikolojik olarak duygusal çöküş yaşayan bayanlar için daha fazla açı çekmemek ve problemlerin içinde boğulmamak için dikkat etmesi gereken noktaları bu yazımızda sizler için paylaşıyoruz.   Kalbinizi kıracak hareketlerden kaçının! İlişkiler bitmeden önce görüşmeler azalır bağlarda zayıflama başlar. Bu bağlar sosyal, duygusal, fiziksel ve zihinsel bağlardır. Bağlar ile ilgili olarak önce fiziksel bağ […]

Ayrılık sonrası Psikolojik olarak duygusal çöküş yaşayan bayanlar için daha fazla açı çekmemek ve problemlerin içinde boğulmamak için dikkat etmesi gereken noktaları bu yazımızda sizler için paylaşıyoruz.

 

Kalbinizi kıracak hareketlerden kaçının!

İlişkiler bitmeden önce görüşmeler azalır bağlarda zayıflama başlar. Bu bağlar sosyal, duygusal, fiziksel ve zihinsel bağlardır. Bağlar ile ilgili olarak önce fiziksel bağ azalır sonra ortamdan uzaklaşma ile sosyal bağ zayıflar sonra duygusal ve zihinsel bağlar zayıflar.

 

Fiziksel bağ, dokunma ağırlıklıdır. Zaten ilk kopuş göstergeleri bunların azalması ile simgelenir. Sonrasında ortak paylaşım alanlarında azalma olur. Hem mekan hem de paylaşım olarak daralma görülür. Duygular 3.aşama iken en son kalpte değil zihinden çıkar. Duygularınızın halen devam etmesi aslında halen aklınızda bitiremediğiniz veya cevaplayamadığınız (yanlış cevap dahil) soruların varlığı ile alakalıdır.

Moringa Çayı Satın Al

 

Ölmüş ilişkide mutlaka otopsi yapmalısınız. (Fısher)

Ayrılık veya boşanmalar sonrası görülen temel duygu ve düşüncelerin başında inkar vardır.

İnkar:

“Olamaz böyle bir şey”, “bu gerçek değil”, “bana bunu yapamaz” gibi düşünceler hakimdir. Bu inkar süresi en hassas ve en zor adımdır. Bu adım aşıldıktan sonrası daha kolaydır. Danışmanlar için ilk aşama zor aşamadır. Kabullenmek, inkarı aşmak ile başlar. Bunun yanında sadece reddetmek değil, hiç bir şey olmamış gibi davranmak, çok iyi hissetmek de inkarın yansımasıdır. Bu duyguların olması kişinin kendini tanımamasının sonucudur. Duygusunu tanımayan atlattığını sanır. Her kayıptan sonra acı yaşanmıyorsa bu bir inkardır. Babasını kaybedenin gülmesi veya bir şey olmamış gibi davranması gibi.

Bazen kişi inkarı boşluktan dolayı yapar. Çünkü kabul ederse kaybı hissedecektir. Yani onunla ayrıldığımı kabul edersem o zaman hissiz kalacağım. Kısacası boşluk yaşamamak veya duygusuz ( acı veya mutluluk fark etmez) kalmamak için ya acıyı uzatır ya da hiç bir şey olmamış gibi davranır.

 

Bunun yanında inkarın altında; bu acıyı veya üzüntüyü kaldıramamak, kendine güvenmediği içinde adım atamamak vardır. Özetlersek inkarın panzehiri olan kabullenmek aşaması 1. aşamanın başarısıdır.

İnkardan sonra; kaygılar, yalnızlık, çaresizlik, suçluluk ve öfke süreçleri vardır. Kaygılar daha çok ne olacak şimdi ile ilgili belirsizlik kaygılarıdır. Bu dönemde yalnızlık da kaygıyı arttırır.

 

Duygular:

 

İlişki bittikten sonra duygularınızı tanımalısınız. Bu duygunuz her zaman özlem, sevgi, aşk olmayabilir. Duygu sadece pozitif değildir. Nefret, öfke, intikam gibi duygularda devam ediyorsa ve yoğun ise halen eski eşinize/sevgilinize duygularınız devam etmektedir.

Güvensizlik, özgürlük isteği, ciddi ilişki istememek 1. aşamada görülen temel yaklaşımladır.

 

Paçamıza yapışan alışkanlıklar:

İlişki sürecinde yaşanan her şeyin ayrılık veya boşanma sonrası bıçak gibi kesilmesine alışmak ağırdır. Bazen sanki partneriniz varmış gibi alışkanlıklara devam edebilirsiniz. Çünkü hayatınızda biri çıkmış ve büyük bir boşluk oluşmuştur. Elbette ne yapacağınızı bilememek normaldir. Ama ilişki sürecinde yaptıklarınızı devam ettirmek yerine yeni şeyler koymak ve onu çağrıştıracak unsurlardan uzaklaşmak gereklidir.

Sevgi de alışkanlıktır. Fakat, özlemek aşk veya sevgi değildir. Yani onu hatırlamak özlemek olsaydı 17 ağustosta depremi hatırladığımızda depremi özlediğimiz anlamına gelmeliydi.

 

Suçluluk:

Yeni trend kendini terk ettir ya da ilgini alakanı çek ve ilişkiyi çıkmaza sürükle ve bitsin taktiğidir. Bu sadece ayrılmak isteyenin vicdan azabını azaltır ama bitiş daha kötü ve uzundur.

İlişkilerde bitiş de aynı başlangıç gibi karşılıklı konuşarak olmalıdır. Çünkü her biten ilişkide biri daha kararlıdır. Biri daha az ister. Biri daha az duyguludur. Hiçbir ilişki eşit bitmez. Hiçbir ilişki anlaşarak bitmez. Anlaşmak sadece iletişimsel ve hukuksaldır.

 

Eski eş/sevgili sendromu:

Hala herkesi ona benzetiyor iseniz, halen gözünüz onu arıyor ise, hayatınızda yeni giren kişiyi onula kıyaslıyor ve onu arıyorsanız, onu sık sık hatırlıyor ve fantezi kuruyorsanız eski eş sendromu devam ediyor.

Onun diz çöküp özür dilediğini hayal etmek, hatasını kabul edip geri döndüğünü hayal etmek, başına kötü şeyler geldiğini görmek, size muhtaç olmasını hayal etmek vb. gibi beklenti ve hayallere bitiş sonrası fantezi diyoruz.

İlişkiyi kayıp, yenilgi, mağlubiyet veya başarısızlık olarak görenlerde bu fanteziler üst düzeydedir. Fakat unutmayın ki bu fantezilerin gerçekleşme olasılığı çok ama çok düşüktür. Bu fantezileriniz sizin inkarınızın yansımasıdır.

 

Bir ilişkiyi sağlıklı olarak bitirmek için:

Kendinize zaman tanımalısınız.
Bunun için kalbinizi ve zihninizi nadasa bırakmalısınız.( ilişkisizlik) (1-3 yıl)
Biten ilişkinin analizini yapmalısınız. ( doğru analiz için terapist desteği önerilir.)
Şu ana kadar okuduklarınızı devamlı olarak uygulamalısınız.
Hayatınızı doldurmak için yeni aktiviteler koymalısınız.( ilişki hariç- o aktivite değildir:))

 

Biten İlişkinin Bilişsel Çarpıtmaları

Hem görüşüp hem bitirmeye çalışmak:

Bir yandan görüşürken bir yandan bitirmek çok zordur. Bu hem günde 3 paket sigara içip bir yandan da sigarayı bırakmanın aynısıdır. Görüşerek bitirmek sadece süreci uzatmaz tatsız bitmesine de neden olur.

 

 

Acısız bitmek:
Acısız ayrılık olmaz. Her ayrılıkta acı vardır olmalıdır. Canınız acıyacak ve siz bu acıya katlanmak ve bununla doğru yöntemler ile başa çıkmak zorundasınız. Acı hissetmeden ayrılmak için ilişki yaşanmaması lazım. Yaşanan her ilişki süresi ve içeriği ne olursa olsun acı verir. Sadece miktarı ve etkisi farklıdır.

 

 

Eski sevgili ile arkadaş olmak:

Eski sevgili ile eğer duygusallık ve derinlik oldu ise sağlıklı bir arkadaşlık yaşanmaz. Her ne olursa olsun duygusal ilişkilerde objektiflik yaratılışınıza ve formatınıza aykırıdır. Ayrıca koskoca ülkede veya şehirde arkadaş edinecek kimseyi bulamazdınız da eski sevgiliniz mi kaldı demek zorunda kalırım. Bazı medyatik tipler, eski eşi ve onun eşi ile beraber tatile veya bara gidip bunu bir medeniyet olarak yansıtsa da aile ve ilişki terapisi açısından bu sağlıklı değildir. Toplumun dokularında bu yoktur. İçgüdüler ayrıca medeniyet değildir.

 

Facebook’tan takip etmek:

Eğer ayrılık taziyeniz yeni ise evet sileceksiniz. Bu zaten sizi inkar aşamasında ve yalnızlık aşamasında zorlar. Silmemeniz onun hala hayatınızda (sanal-reel fark etmez) olduğunu gösterir.

Ayrıca facebook’tan silmek yetmez. Onu takip etmemek ve taciz etmemek de tedaviniz için zorunludur. Şimdi yeni ayrıldınız veya boşandınız. Ex aşkınızı takip ediyorsunuz. Onun her iletisi veya paylaşımı sizi rahatsız eder. Mutlu bir şey paylaşsa bensiz çok mutlu dersiniz. Hüzünlü bir şey paylaşsa hala beni unutamadı dersiniz. Yani ne yazar (paylaşır)sa sizi etkileyecek ve kurmak istediğiniz dengenizi bozacaktır. Ayrıca size belki mesaj verecektir ve bu sizi daha da zorda bırakacaktır.

 

Yeni ilişki ile eskiyi kapatmak:

Bu en sağlıksız olandır. İlişkisinin taziyesini tamamlamadan yeni ilişki yaşamak riski satın almaktır. Yani kalbiniz bardak, eski ilişkiniz ise dibinde az kalmış çaydır. Siz çayı dökmeden kola içerseniz ortaya çıkacak şey, ne kola ne çay olacaktır. Kendinizi resetlemeden yeni ilişki yaşarsanız, yeni ilişkide güven sorunu hep sürecektir. Aidiyet sorunu yaşayacaksınız. Biz ikincil ilişki veya evliliklere tepkisel evlilik/ilişki diyoruz. Önce çayı dökün, bardağı temizleyin. Çayın ağzınızdaki tadı da geçtikten sonra kana kana kola içebilirsiniz.

 

Yeni sevgili yapmak ancak yeni heyecan verir. Ama süresi kısalır. Onu bilinçaltınızda kıyaslarsınız, onu olduğu gibi kabul etmek size zor gelir.
Hemen sevgili yapmak, iyileşme vetaziye sürecini kaldıracak kadar güçlü olmadığınızı-kendinizi güçsüz hissettiğinizi gösterir. Çivi çiviyi sökmez. Uygulamalı olarak da sökmüyor.

 

Yeni ilişki:

Yeni ilişki ancak enerjiniz olduğunda yürür ve ilerler. Daha doğrusu bir ilişki yaşanmaz –yürütülür. Yürütmek için enerjiye, enerji için ise güçlü bir dinamo veya yeni bir motora ihtiyacınız vardır. Ya motoru yenileyin ( kalp + beyin + beden) ya da yola çıkmayın. Bozuk bir arabayla nasıl yola çıkılmaz ise yenilenmemiş bir ruh – beden ve akıl ile de yeni bir ilişkiye başlanmaz. Siz kendi hayatınızın sorumluluğunu tek başınıza alabileceğiniz zaman ancak bir ilişkiyi de yürütecek güce sahip olabilirsiniz.

 

 

Yeni bir ilişki için kelebeğin kozadan çıkması lazım. Kelebek uçma kıvamına gelmeden kozayı delip özgür olamayacağı gibi, özgür olmadan yeni ilişkiniz olamaz. Yeni ilişki için özgür olmak, özgür olmak için ise güçlü olmak-güçlenmek lazım. Kozayı delen kelebek olmanız dileğiyle

 

 

Aile-Evlilik-İlişki Terapisti
Serhat Yabancı

kadin.info facebook sayfası

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info

Kadınlara Dair Tüm Güzellikler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Tek parça namaz elbisesi satın al
Site içi Arama…
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koçlar, saat 03:27 Ay-Neptün görünümü, sizi birilerine bağımlı kılan koşullara gösterdiğiniz hassasiyetin işaretçisidir. Keşke daha iyi durumda olsam da, kimseye uymak mecburiyetinde kalmasam diye düşünürsünüz.

Saat 11:56 Ay-Merkür kavuşumu, hayatı olumlu açıdan ele almak istediğinizin işareti. Başınızdan geçen acı tecrübeleri unutmak istiyorsunuz. Kişi bu etki altında, her şeyin güzel olacağına dair umudunu korumaktan yana. Her şeye rağmen, hayata güzel diyebilmek için çabalıyor. Alışkanlıklarını, bir türlü vazgeçemediklerini düşünüyor. İyimser düşünmeye çalışıyor ve bir anlamda kendiyle ve yaşamla yüzleşiyor sanki. Bu yüzleşmede başarılı olması için, öncelikle güven duygusunu yitirmemesi ancak gerçekçi olunması gerekiyor.

Saat 15:35 Ay-Kuzey düğüm görünümü, size yaşama hevesi verir. Özgürce hareket etmenizi sağlar. Aşk hayatınızı güçlendirir.

Saat 21:34 Ay-Venüs kavuşumu çevrenizdeki insanları, yaşadığınız ortamı, dünyada olup bitenleri anlamak istiyoruz. Ayrıca okumak, bilgi sahibi olmak, araştırmak bazılarımız için gayet zevk verici olabilir.

Keyifli bir Pazar günü diliyorum. Kalben sevgilerimle,

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğalar, saat 03:27 Ay-Neptün görünümü, hedef olarak tanımladığımız, elde etmek istediğimiz ve arzuladığımız girişimlerin bir yerlere takılmasına, gecikmesine neden olabilir. Şartlar bize uymadığı için sıkılabiliriz.

Saat 11:56 Ay-Merkür kavuşumu, finansal konularda durumumuzu gözden geçirmemiz anlamında önem taşıyor. Ayrıca kendimizi yenileme, geliştirme ve kaynaklarımızı düzgün bir biçimde idare etme anlamında dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor. Bazen iyi niyetimiz, birilerine olan itimadımız ne yazık ki suiistimal edilmemize neden olabilir. Oysaki geleceğimizi düşünmek ve garanti altına almak mecburiyetindeyiz.

Saat 15:35 Ay-Kuzey düğüm görünümü, finansal açıdan sizi destekleyici bir kadın veya kişinin göstergesidir. Bu sayede hem ihtiyaçlarınızı karşılaşırsınız hem de yükselen moralinizle sorunlarınızı kolayca halledersiniz.

Saat 21:34 Ay-Venüs kavuşumu bize finansal konu ve ilişkilerde tedbirli olmak gerektiğini gösteriyor.

Keyifli bir Pazar günü diliyorum. Kalben sevgilerimle,

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler, saat 03:27 Ay-Neptün görünümü, işinizi gücünüzü, ilişkinizi sağlama almanız gerektiğini gösteriyor. Siz birçok alanda başarıyı arzulayabilirsiniz. Ancak şartlarınızı, birlikte olduğunuz insanı çok iyi gözlemleyiniz. Hiç kimsenin iyi niyetinizi kullanmasına izin vermeyin veya siz de bir başkasını zor durumda bırakmayın. İlişki, iş ve ailevi konularda, duruma, şartlara akıllıca bakmakta yarar var.

Saat 11:56 Ay-Merkür kavuşumu, ilişki veya iş ortaklığı konularda yaşanan bir gelişimin değişimin işaretçisi olup, kariyer konusunda daha özenli ve dikkatli düşünmesi gerektiğini gösteriyor. İnsan ne istediğini bilmeli, nasıl hareket etmesi gerektiğini gerçekçi bir şekilde saptanmalıdır. Yaratıcı düşünmeli, hırsına yenilmemeli ancak kendine güvenmeyi bilmelidir. Kimlerle irtibatta bulunduğunu veya bulunması gerektiğini bilerek kapıları çalmalıdır.

Saat 15:35 Ay-Kuzey düğüm görünümü, ilişkinin gelişmesinde iletişimin önemini vurguluyor. Çiftler arasında ortaklaşa uyum ve duygular eşliğinde güzel saatler geçirmek mümkündür.

Saat 21:34 Ay-Venüs kavuşumu, ilişkimizde iyi niyetli yaklaşımların önemini vurguluyor. Jestler, keyifli muhabbetler hoşunuza gidecektir.

Keyifli bir Pazar günü diliyorum. Kalben sevgilerimle,

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeçler, saat 03:27 Ay-Neptün görünümü, hayallerinizi gerçekleştirme arzusunun işaretçisidir. Ancak dışa açılmak, zorlamalardan uzak kalmak, bağlılık duygumuzdan uzak durmak pek mümkün değil. Benim tavsiyem, yeri geldiğinde insanın kendine güven duyarak, ideallerinin peşinden gitmeyi bilmesidir. Belki bu zor gibi gelebilir. Ancak imkansız değil. Sadece iyice araştırmak, gelişimi hedeflemek, enine boyuna düşünmek lazım. İnsan istedikten sonra neden olmasın.

Saat 11:56 Ay-Merkür kavuşumu, iş hayatımızın gündelik temposu içinde dağılmadan işlerimizi yoluna koymak gerektiğini gösteriyor. Duygusal içtenliğe, etrafımızdaki insanların tevazu içinde hareket etmesine fazlasıyla ihtiyaç duyuyoruz. Biz nasıl, iyi niyetimizle çevremize yardımcı oluyorsak onların da böyle davranmasını bekliyoruz. Ayrıca kendi fikirlerimize, planlarımıza, mücadelemize inanmak durumundayız.

Saat 15:35 Ay-Kuzey düğüm görünümü özgürlüğümüzü kısıtlayan sorunları aşma arzumuzun işaretçisidir. Güvence o denli kıymetlidir ki, bu olmadan huzur bulmak zordur. Bu nedenle, paramızı, ailemizi, değerlerimizi korumak ve kollamak isteriz.

Saat 21:34 Ay-Venüs kavuşumu pozitif düşünmenin, sosyalleşmenin, her şeyi kafanıza takmamanın size iyi geleceğini gösteriyor.

Keyifli bir Pazar günü diliyorum. Kalben sevgilerimle,

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslanlar, saat 03:27 Ay-Neptün görünümü, kimlerle ortak hareket etmek zorundaysak veya neler bizi mecburiyet altına alıyorsa onlardan kurtulamamanın getirdiği stresin işaretçisidir. Deyim yerindeyse, bildiğimizi okuyamıyoruz. Bize göre doğru olan, bir başkasına göre yanlış olarak değerlendiriliyor. Bu da bizi çileden çıkartıyor. Ama elimiz kolumuz bağlı olduğu için uymaya çalışıyoruz.

Saat 11:56 Ay-Merkür kavuşumu, hayattan keyif almamız, iyimser şekilde hayatı kucaklamamız için, her şeyin yolunda gidiyor olması lazım. Eğer özel hayatımızda sevgilimiz değerimizi biliyorsa, ailemiz bize kol kanat gererek iyi ki varsın diyorsa, bağlantımız olan insanlarla iyi bir diyalog kurabiliyorsak neşeli oluruz, hayattan zevk alırız, olumlu düşünmeye çalışırız. Ancak tam tersi durumda, sevgilimiz veya evladımız iyi niyetimizi suiistimal ediyorsa, ailemiz sürekli başarısızlığımızdan söz ediyorsa gün boyu tepkisel düşünürüz ve hatta ağzımıza geleni konuşuruz.

Saat 15:35 Ay-Kuzey düğüm görünümü, aşkta sizi ışıklandıran, geliştiren, büyüten bir etki olup, hayatın keyifli yanlarını, özgürce yaşamın güzelliğini hissetmemizde sizi destekleyicidir.

Saat 21:34 Ay-Venüs kavuşumu hayatın güzel yanlarının keyfine varmamızı sağlıyor. Alışverişler zevkli, karşı cinsle temaslar güçlü, çevremizle bağlantımız güçleniyor.

Keyifli bir Pazar günü diliyorum. Kalben sevgilerimle,

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başaklar, saat 03:27 Ay-Neptün görünümü, sahteliklerden, sanki doğruymuş, iyiymiş gibi davranan insanlardan hoşlanmadığımızı gösterir. Biz hem ailevi hem ilişki ve genel olarak her konuda sonuca, görünene önem veriyoruz. Bu saatte durumları bu keskin bakış açısı altında ele alabiliriz.

Saat 11:56 Ay-Merkür kavuşum etkisi altında, sanki birileri sürekli bizi rahatsız etmek için zaman kolluyor gibi hissedebiliriz. Bildiğimiz şekilde hareket etmekte, kendimizi ifade etmekte, bilgimizi tecrübemizi belli bir alanda gösterme anlamında sıkılabiliriz. Biz ne istiyoruz, hayat bize sunuyor, neler yolunda gitmiyor veya neleri artık kafamıza takmak dahi istemiyoruz? Bunlar üzerinde düşünebiliriz.

Saat 15:35 Ay-Kuzey düğüm görünümü, özgürlüğün önemini vurguluyor. Şartlar, hayatın kendisi veya ilişkiler bizi yorsa da yaşamak güzeldir demeyi unutmayın. Kendinize önem verin.

Saat 21:34 Ay-Venüs kavuşumu olumlu düşünmenin ve detaylara çok fazla takılmadan hayatı akışına bırakmanın önemini işaret ediyor.

Keyifli bir Pazar günü diliyorum. Kalben sevgilerimle,

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Teraziler, saat 03:27 Ay-Neptün görünüm etkisinde, yanılmamak için şöyle etraflıca durumları ele alabiliriz. Özellikle hayati bir mesele söz konusuysa, buna daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Hani sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yer ya, biz de bu saatte bu şekilde hareket etmeye özen göstermeliyiz.

Saat 11:56 Ay-Merkür kavuşumu, iş girişimleri veya görüşmelerde arzu ettiğiniz verimli sonuçlara ulaşmak, hakikaten istediğiniz şekilde ilerlemek anlamında mutlaka sabırlı olmanız gerektiğini gösteriyor. Bazen olanaklar pek elverişli değildir veya sizin arzu ettiğiniz gibi olmayabilir. Ancak bu pes etmek anlamına gelmemelidir. İdeallerimiz varsa, bunlar için mücadele etmek durumundayız. Ancak iş-ilişki-maddi konularda fazla hayalci düşünmenin de yanlış olacağını göstermektedir. Yetenekleriniz, bilgi ve tecrübenizin ölçüsünü gerçekçi bir şekilde tespit edelim.

Saat 15:35 Ay-Kuzey düğüm görünümü, özgürce hareket etmemizi, sosyal hayatla birebir iletişimde bulunarak keyiflenmemizi sağlıyor. İnsan bu saatlerde keyiflenmek, yeni insanlarla tanışmak, yazışmak, konuşmak istiyor.

Saat 21:34 Ay-Venüs kavuşumu, girişimde bulunmak adına cesaret vericidir. Ayrıca yeni insanlarla tanışmanızda yardımcıdır. Çevrenizle bağlantılarınız artar.

Keyifli bir Pazar günü diliyorum. Kalben sevgilerimle,

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrepler Saat 09:42 Ay-Venüs görünümü, ilişkimizle alakalı bir sorun varsa bunu bir an önce aydınlığa kavuşturmak isteriz. Canımızı sıkabilecek her şeyden uzak durmaya çalışırız. Maddi ve manevi anlamda özgür olmaktan yanayız.

Saat 17:43 Ay-Kuzey düğüm görünümü etkisi, iş hayatında ve ilişkimizde geleceğe dönük düşünmemizi sağlıyor. Her şeyin düzeleceğine inancımızı yükselten bu görünüm, başarılı olma arzumuzu perçinliyor.

Saat 18:09 Ay-Pluto görünümü, ilgilendiğimiz alan ve konularda başarılı olmak adına özenle ve dikkatle çalışmanın önemini vurguluyor. Ne olursa olsun, kendinize inanmaktan, güvenmekten vazgeçmeyin. Kimsenin sizi hafife almasına izin vermeyin. Stres yaratıcı insan ve durumlardan uzaklaşın.

Saat 23:38 Ay-Güneş görünümü, maddi güç kadar, ilişkimizdeki huzur da o kadar önemsenir. Sağlıklı ve dengeli bir yaşamın ne kadar kıymetli bir hediye olduğunun farkındayız.

Gün boyunca her konuda güzellikler yanınızda olsun. Kalben sevgilerimle,

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yaylar Saat 09:42 Ay-Venüs görünümü, ilişkileri güçlendiricidir. Etrafımızdaki dünya ile olumlu bir bağ kurarız. Hislerimizi rahatlıkla ifade ederiz. Özgürlük, yenilik, değişiklik, farklı bir şeyler yaşama arzumuz yoğundur.

Saat 17:43 Ay-Kuzey düğüm görünüm etkisi, umutlarımızı yükseltip, ileriye yönelik düşünmemizi, planlarımızı istediğimiz şekilde yürürlüğe koyabilmemizi sağlıyor. Bize olanaklar sunuyor. Eğitimden ticaret hayatına kadar her alanda kendimizi güçlü şekilde ifade etmemizde destek veriyor.

Saat 18:09 Ay-Pluto görünümü, maddi kazanç elde etme arzunuzun simgesidir. İstersiniz ki, yaptığınız iş, uğraştığınız alanda doyurucu geri dönüşler olsun. Bu anlamda biraz hırslanmak mümkündür. Bunu doğal karşılamak lazım... Kim hayatını garanti altına almak istemez ki? Ancak şartlarımıza bakacağız bir de maddi konularda her verilen söze inanmadan önce bilinçli düşüneceğiz.

Saat 23:38 Ay-Güneş görünümü, hedefe odaklı düşünmenin kendimizi güçlü bir şekilde dışa ifade etmenin işaretçisidir.

Gün boyunca her konuda güzellikler yanınızda olsun. Kalben sevgilerimle,

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlaklar 3 Aralık saat 18:47 İkizler burcunda oluşacak Dolunay, günlük hayatımızda hangi işlere öncelik vermemiz, çalışma şartlarımızı gözden geçirmemiz, sağlığımızı önemsememiz gerektiğini vurguluyor. Dolunayın yöneticisi Merkür-Yay burcunda geriliyor. Zihnimiz yorgun, kafamız karışık olabilir. Bizim işimize gücümüze sahip çıkmamız, dağılmamamız, ne istediğimizi bilmemiz lazım. Şuna koşturayım, buna yetişeyim derken sağlığımız da bozulabilir. Öncelikle bizim Merkür gerileme hareketinden yararlanıp, yarım kalan işlerimizi bitirmeliyiz. Elimizden geleni yaparız. Ancak kendimizi tüketircesine olmamalıdır. Zaten iş hayatı yeterince insanı yoran, yıpratan bir alandır. Plansız, dağınık çalışmak ne kadar yanlışsa, insanın bir köle gibi uzun mesailer harcaması ve bunun farkında olduğu halde devam ettirmesi sonunda sizi psikolojik ve fiziksel anlamda hasta eder. Lütfen belli bir program yapın. Kendinizden ödün vermeyin. Ufak tefek bile olsa sağlık şikayetlerinizi doktora gösterin. Mesai arkadaşlarınızın düşüncelerine, kişiliklerine tabii ki saygı duyarız. Ancak tartışma, huzursuzluk veya mesafe koyamamak nedeniyle yaşanacak sıkıntılara dikkat edin. Kendinize özen gösterin. Siz de aynı şekilde davranın.

Bu Dolunayda sırlarınızı iyi koruyun. Bağımlılık verici maddelere karşı dikkatli olun. Sigortasız çalışmayın. Bazı işleri yetiştirmekte zorlanmalar veya yanlışlıklar olabilir. Vaktinde yetiştiremezsiniz veya dalgınlık sonucu yanlışlar yapabilirsiniz. Kontrol etmeyi unutmayın. Merkür geri hareket dönemi bu anlamda olumludur. Eğer kendinizde stres, uyku bozukluğu, panik atak gibi rahatsızlıklar hissediyorsanız bir doktora görünün. Sistemli yaşayın, zorlu diyetlerden kaçının. Dolunayın oluştuğu bugün Jüpiter-Neptün görünümü gerçekleşiyor. Bu sizin için gayet olumludur. Hedefinize azim ve kararlılıkla ulaşabilirsiniz. Yakın çevrenizde manevi yönde destek alırsınız. Yeni iş projeleri gelebilir. Eğitim verebilirsiniz. Karşınıza iyi fırsatlar, teklifler çıkabilir. Bu Dolunayda yukarıda da izah ettiğim gibi işlerinizi düzenli takibini yapın, sağlığınızı ihmal etmeyin. Bir şeyin aslını astarını iyice öğrenmeden endişe yapmayın. Gizli veya çok önemli dosyalarınızı iyi saklayın. Bilgisayarınızı kontrol edin. Şifrelerinizi gözden geçirin. Her şeyi kafanıza takmayın. Öncelikli işlerinizi iyi bir zamanlama ile halledin.

3 Aralık (saat 10:34)-23 Aralık (saat 04:51) tarihleri arasında burcunuzda gerileyecek Merkür etkisinde, zihnimiz yorgun, kafamız karışık olabilir. Bizim işimize gücümüze sahip çıkmamız, dağılmamamız, ne istediğimizi bilmemiz lazım. Şuna koşturayım, buna yetişeyim derken sağlığımız da bozulabilir. Öncelikle bizim Merkür gerileme hareketinden yararlanıp, yarım kalan işlerimizi bitirmeliyiz. Elimizden geleni yaparız. Ancak kendimizi tüketircesine olmamalıdır. Zaten iş hayatı yeterince insanı yoran, yıpratan bir alandır. Plansız, dağınık çalışmak ne kadar yanlışsa, insanın bir köle gibi uzun mesailer harcaması ve bunun farkında olduğu halde devam ettirmesi sonunda sizi psikolojik ve fiziksel anlamda hasta eder. Lütfen belli bir program yapın. Kendinizden ödün vermeyin. Ufak tefek bile olsa sağlık şikayetlerinizi doktora gösterin. Bir şeyin aslını astarını iyice öğrenmeden endişe yapmayın. Gizli veya çok önemli dosyalarınızı iyi saklayın. Bilgisayarınızı kontrol edin. Şifrelerinizi gözden geçirin. Her şeyi kafanıza takmayın. Öncelikli işlerinizi iyi bir zamanlama ile halledin.

Tüm burçlar için önemli Not: Merkür gölgeli günleri, geri hareketin başlama tarihinin bir hafta öncesi 27 Kasım itibariyle etkili olmaya başlar.Geri hareketin bitiş tarihinin bir hafta sonrası 30 Aralık kadar etkili olur. Bu tarihleri merkez alarak, yorumunuzda sözü edilen noktalara dikkat edilir.

Keyifli bir Pazar günü geçirmeniz dileğimle,

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kovalar, saat 03:27 Ay-Neptün görünümü, her konuda sağlamlığın önemini belirginleştiriyor. Amaca giden yolda her şey mübah derler. Ancak biz böyle düşünmeyeceğiz. Bu yöntem, bu yol doğru mu, daha başka neler yapılabilir, kimlerle bağlantı kurulabilir diyerek inceleyeceğiz.

Saat 11:56 Ay-Merkür kavuşumu, kendimizi zorlamadan, gayet rahat bir şekilde günü geçirmemiz gerektiğini söylüyor. İnsanın kendine duyduğu inancın, başarılı olmasında en önemli etken olduğunu bilmeliyiz. Tabii ki, her gerçek başarı, sabır gerektirir. Önce bir adım atılır, daha sonra bir adım daha. Aceleye gelmez bazı şeyler. İşte bu görünüm uzun vadeli düşünmenin, dağılmamanın, cesaretle yol almanın kişiye hem maddi hem de manevi açıdan hissettireceği huzur duygusunun altını çiziyor.

Saat 15:35 Ay-Kuzey düğüm görünümü, sosyal hayatı canlandırıcı ve özel yakınlaşmaları sağlayıcıdır. Hem dostluklar gelişir hem karşı cinsle iletişim güçlenir. Sizi siz yapan tüm güzel yönleriniz başkaları tarafından olumlu bulunulur, beğenilir.

Saat 21:34 Ay-Venüs kavuşumu girişimlerde bulunmanız yönünde destekleyicidir. Yeni arkadaşlıkların da işaretçisidir.

Keyifli bir Pazar günü diliyorum. Kalben sevgilerimle,

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balıklar, saat 03:27 Ay-Neptün görünümü, doğru mu, yanlış mı diye bir türlü karar veremediğiniz meseleler üzerinde daha fazla durmanıza, hassas düşünmenize neden olabilir. İyi niyetimizin sınırlarını iyi belirlemeliyiz. Bazen sırf bu yüzden zorlandığımızı düşünürüz.

Saat 11:56 Ay-Merkür kavuşumu, insanın iç dünyasındaki sınırsızlık özleminin işareti gibidir. Kişi yolunda ilerlemekte bazen zorlansa da, inancını sağlam ve yüksek tuttuğunda başarı ipini kolayca göğüsleyeceğini bilmelidir.

Saat 15:35 Ay-Kuzey düğüm görünümü, yaratıcı yönlerinizi iş hayatında veya dışarıyla olan her türlü bağlantınızda ifade etmenizi sağlar. Sizin için bu saatler verimli ve keyifli geçer.

Saat 21:34 Ay-Venüs kavuşumu, pozitif düşünmemizde, ilişkilerimizde problemleri büyütmememizde yarar var.

Keyifli bir Pazar günü diliyorum. Kalben sevgilerimle,