Ayak Bakımı Nasıl Yapılır Püf noktaları

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır Püf noktaları

AYAK BAKIMI İÇİN YAPILMASI GEREKEN PÜF NOKTALAR Bakım tüm vücudumuz için gerekli olan bir olaydır. Nasıl ellerimizin ve yüzümüzün bakımına dikkat ediyorsak ayaklarımızın bakımına da önem vermemiz gerekmektedir. Ayaklarımız vücudumuzun kahramanları gibidir. Ayaklarımız bütün yükümüzü çekerek her yere ulaşmamızı sağlarlar. Bu kadar yükümüzü çeken ayaklarımıza iyi bakmamız gerekir. Ayaklarımıza iyi bakmadığımız takdir de pek çok […]

AYAK BAKIMI İÇİN YAPILMASI GEREKEN PÜF NOKTALAR

Bakım tüm vücudumuz için gerekli olan bir olaydır. Nasıl ellerimizin ve yüzümüzün bakımına dikkat ediyorsak ayaklarımızın bakımına da önem vermemiz gerekmektedir. Ayaklarımız vücudumuzun kahramanları gibidir. Ayaklarımız bütün yükümüzü çekerek her yere ulaşmamızı sağlarlar. Bu kadar yükümüzü çeken ayaklarımıza iyi bakmamız gerekir. Ayaklarımıza iyi bakmadığımız takdir de pek çok sorun ortaya çıkabilir. Nasır, ayak mantarı ve ayak kokusu ilk başta görülecek sorunlar arasındadır.

Ayaklarınızın sağlığı için yapmanız gereken bakımlar:

  • Ayak bakımı için düzenli olarak pedikür gerekir. Haftalık olarak pediküre gidebilirsiniz. Eğer gidemiyorsanız pedikürünüzü kendiniz yapabilirsiniz. Pedikürünüzü kendiniz halledecekseniz bazı noktalara özen göstermeniz gereklidir. İlk olarak ayaklarınızı yarım saat sabunlu suyun içinde bekletin. Sabunlu su ayaklarınızın yumuşamasını sağlar. Yumuşayan ayaklarınızı sudan çıkardıktan sonra ayaklarınızı ölü derilerden temizlemek için ayak törpüsü ile törpüleyin. Ayaklarınızı nazikçe temizledikten sonra tırnaklarınıza temizlemeyi unutmayın. Tırnakların içini ve yanlarını güzelce temizledikten sonra elinizi ve ayağınızı yıkamayı unutmayın.
  • Günlük olarak ayaklarınızı yıkamayı unutmayın. Dışarıdan her geldiğinizde ayaklarınızı yıkayınız.
  • Ayaklarınızı ayak mantarından korumak için pudra kullanabilirsiniz. Ayaklarınızın sürekli terlemesi ayak mantarı oluşumuna sebebiyet verebilir. Ayakkabılarınızı giymeden önce ayaklarınıza pudra sürerek terleme ve beraberinde gelecek olan ayak mantarı oluşumundan ayaklarınızı korumuş olursunuz.
  • Ayak topuklarınızda oluşan nasırları nasır taşı ile temizleyebilirsiniz. Topuklarınızı temizleyeceğiniz zaman ayaklarınız yumuşak olursa daha kolaylıkla temizlenir.
  • Yazın terlik ve sandalet kullanmayı seviyorsanız ayaklarınızı güneş ayaklarından muhafaza etmeye çalışın. Bu ayakkabıları giymeden önce ayaklarınızın üst kısmına güneş kremi sürebilirsiniz.
  • Ayaklarınızda sertleşme ve nasır durumu yaşamak istemiyorsanız gece yatmadan önce ayak bakımınızı yapabilirsiniz. Yatmadan önce ayaklarınıza yumuşak tutacak bir krem sürebilirsiniz. Eğer yoğun bir krem ise sürdükten sonra çorap giyebilirsiniz. Bu sayede sabaha kadar krem sayesinde ayağınız nemli kalacaktır. Sabah kalktığınız da ayağınızı sabunlu su ile temizleyerek arındırabilirsiniz.

Ayaklarınıza doğal peeling yapabilirsiniz. Özellikle yazın denize giderseniz oradaki nemli kumun içerisine ayaklarınızı sokabilirsiniz. Ayaklarınızı bir süre kumun içinde bekletebilirsiniz

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al