Aşırı Sıcaklara Karşı Öneriler ve Önlemler Nelerdir

Aşırı Sıcaklara Karşı Öneriler ve Önlemler Nelerdir

Aşırı Sıcaklara Karşı Öneriler ve Önlemler Nelerdir? Kadin.info sitemiz yaz sıcaklarına karşı alınması gereken önlemleri başlıklar halinde sizin için derledi. Özellikle çocuklar ve yaşlılar için hassas bir konu olan aşırı sıcaklara karşı bu yazımıza dikkat! Otomobillerin, bilgisayarların bir soğutma sistemi var. Vücudumuzda bu işlem terleme yoluyla yapılır. Aşırı sıcaklar nedeniyle ısı arttığında, vücut etkilenmemek için […]

Aşırı Sıcaklara Karşı Öneriler ve Önlemler Nelerdir? Kadin.info sitemiz yaz sıcaklarına karşı alınması gereken önlemleri başlıklar halinde sizin için derledi. Özellikle çocuklar ve yaşlılar için hassas bir konu olan aşırı sıcaklara karşı bu yazımıza dikkat!

Otomobillerin, bilgisayarların bir soğutma sistemi var. Vücudumuzda bu işlem terleme yoluyla yapılır. Aşırı sıcaklar nedeniyle ısı arttığında, vücut etkilenmemek için terlemeye başlar. Aşırı sıcaklardan etkilenmemek için neler yapılabilir?

asiri-sicaklar-bunaltiyor

Mutlaka su için.

Günde en az 1,5-2 L su içmelisiniz. Sıcak havalarda artan terleme ile vücuttan atılan sıvı, vücudun elektrolit dengesini bozarak, sıcak havalarda tansiyon düşmesi dâhil birçok rahatsızlığa sebep olabilir. Terlediğimiz zaman vücudumuz sade su kaybetmez aynı zamanda mineral de kaybeder. Su içerek su kaybını telafi etsek de mineral kaybını telafi etmek için günde bir tane maden suyu içilmesinde fayda var.

 

Her gün mutlaka yürüyün.

Kalp sağlığınız için güneş etkisini göstermeye başlamadan ya da güneş battıktan sonra akşam saatlerinde bir saat düzenli tempoda yürüyün.

 

Vücut ısınızı dengede tutun.

Aşırı sıcaklarda vücut ısını dengede tutmak sağlık açısından önemlidir. Vücut ısısını dengede tutmanın basit yolları vardır. Yoğurt tüketmek vücut ısısını dengede tutmaya yarar. Yemek sırasında ya da ara öğün olarak tüketebileceğiniz gibi ayran haline getirerek de tüketebilirsiniz. Maydanoz, dereotu, nane katarak vitamin ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz. Yüksek tansiyon hastası iseniz, tuzlu yiyeceklerden uzak durun. Kavun, karpuz gibi bol su içeren meyveler tüketin.

 

Spor yapıyorsanız minerale ihtiyacınız var demektir.

Spor yapıyorsanız yoğun terleme sonucu, kaybettiğiniz sıvı ve mineralleri yerine koymak aynı zamanda gün içerisinde sıvı, elektrolit dengesini sağlamak için maden suyu ve ayran karışımını kullanabilirsiniz. Ben bisikletle çıkmadan önce evde kendim hazırlıyorum, siz de kullanmak istiyorsanız, size, soda ve ayranı eşit oranda karıştırmanızı tavsiye ederim. Diğer bir tavsiyem ise bir kaç aydır kullandığım, evde elma suyunun 1/3 ve maden suyunun 2/3’ünü karıştırarak elde edilen enerji içeceğidir.

 

Alkol tüketimine kota koyun.

Bira sıcak havalarda serinlemek için çok iyi bir alternatif olarak gözükebilir. Fakat bira da dâhil her alkol hem idrara çıkma hem de terlemeyi arttıracağı için vücutta sıvı kaybının daha fazla artmasına neden olur. Biranın aynı zamanda kilo aldıran bir etkisi olduğu için uzak durabilirsiniz. Kalp ve damar sağlığına yararı olduğu için kırmızı şarap içebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor