Annemin Ev Yapımı Tarhanası Tarifi

Annemin Ev Yapımı Tarhanası Tarifi

Annemin Ev Yapımı Tarhanası Tarifi makalemiz kadin.info adresinde sizler için özel olarak yer vermekten büyük mutluluk duyduğumuzu belirtmek isteriz. Şimdiden Afiyet Olsun. Kullanılan Malzemeler 3 kilo domates 3 kilo kuru soğan 3 kilo kırmızı salçalık biber Tuz 2 demet nane 2 baş sarımsak 1,5 kilo süzme yoğurt 4 kilo un Annemin Ev Yapımı Tarhanasının Yapılışı […]

Annemin Ev Yapımı Tarhanası Tarifi makalemiz kadin.info adresinde sizler için özel olarak yer vermekten büyük mutluluk duyduğumuzu belirtmek isteriz. Şimdiden Afiyet Olsun.

Kullanılan Malzemeler
3 kilo domates
3 kilo kuru soğan
3 kilo kırmızı salçalık biber
Tuz

2 demet nane
2 baş sarımsak
1,5 kilo süzme yoğurt
4 kilo un

Annemin Ev Yapımı Tarhanasının Yapılışı

Tarhana hamurunu hazırlamak için ilk önce kırmızıbiber, domatesler ve soğanlar irili şekilde doğranıp tencereye alınmalıdır. Üzerlerine tuz ilave edilip ocağa alınır ve yumuşayıp suyunu çekene kadar pişirilmeye bırakılır. Piştikten sonra derin bir kap içerisine boşaltılıp soğuması için bekletilir. Sarımsaklar havanda dövülüp naneler iri iri doğranıp soğan kabına ilave edilir. 1 buçuk kilo yoğurt eklenerek malzemeler iyice karıştırılır. Hazırlanan karışıma oldukça yavaş bir şekilde un eklenip iyice yoğrulup cıvık bir hamur kıvamı elde edilir. Yoğrulan tarhana hamuru üzeri örtülü vaziyette her gün karıştırılarak mayalanması için 10 gün bekletilir.

Mayalanan tarhana hamuru temiz sofra bezi üzerine biraz un serpilip hamurdan parçalar kopartılıp sofra bezi üzerine konulur. Hamur kendini çekip kuruması için ara sıra alt üst edilip birkaç gün daha bekletilir. Tarhananın kuruması için küçük parçalara ayrılır. Ovalanacak kıvama gelince pamuklu bez üzerinde ovalanır.

En son kevgirden geçirilip tarhana hazır hala getirilir. Kevgirden geçirilen tarhana yeniden temiz bir bez üzerine serilerek kuruması için bırakılır. Kurumuş olan tarhana temiz kuru cam kavanozlara ya da bez torbaya doldurulur. Kışın pişirilmek üzere güneş görmeyen serin bir yerde korunmak üzere raflarda muhafaza edilmelidir.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Afiyet Bal ve Şeker Olsun …

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
tarhana çorbası

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al