Altın Fiyatlarında Son Gelişmeler

Altın Fiyatlarında Son Gelişmeler

Altının geleceği ne olacak? Kırım’da mart sonu yapılacak bağımsızlık referandumu altın fiyatları nı etkileyecek mi? Ya da 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi siyasi tansiyonun yüksek olduğu ülkemizde, bu durum altın fiyatlarına yansıyacak mı? Altın fiyatları Rus Ordusu’nun Ukrayna sınırında askeri tatbikat yapması ve Kırım’a asker çıkarmasıyla haftaya yükselişle başlamıştı. Ancak ons 1.355 doları bulan […]

Altının geleceği ne olacak? Kırım’da mart sonu yapılacak bağımsızlık referandumu altın fiyatları nı etkileyecek mi? Ya da 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi siyasi tansiyonun yüksek olduğu ülkemizde, bu durum altın fiyatlarına yansıyacak mı?

Altın fiyatları Rus Ordusu’nun Ukrayna sınırında askeri tatbikat yapması ve Kırım’a asker çıkarmasıyla haftaya yükselişle başlamıştı. Ancak ons 1.355 doları bulan altın, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in askerlerine “geri dönün” talimatıyla 12 dolar kadar değer kaybetti. Dün gece Rusya’nın kıtalar arası balistik füze denemesine karşın altın 1.337 dolar civarında yatay bir seyir izliyor.

‘JEOPOLİTİK GERİLİMLER ARTIK ALTINA ETKİ ETMİYOR’
Yıldırımtürk Kırım’da hafta başında yaşanan olayın önemli bir gösterge olduğunu belirtti. Kırım’da gerilimin artmasıyla altının 1400 hatta 1500 doları göreceği öngörülen altının bu seviyelere kadar yükselmediğini belirten Yıldırımtürk, jeopolitik olayların ve gerilimlerin artık altın üzerinde çok büyük bir etki yaratmadığını bu son olay ile görmüş olduklarını ifade etti. Altını etkileyen olayların ekonomik göstergeler olduğunu savunan Yıldırımtürk, “Jeopolitik olaylardan çok ekonomik gösterge, fon hareketleri ve ekonomik büyümeye duyarlı bir altın görüyoruz”. dedi.

UZUN VADEDE ALTIN İÇİN ŞOK TAHMİN
2008 ekonomik krizi ile altının yükselişe geçtiğini belirten Yıldırımtürk, 2008 – 2012 arasında süren global krizin etkilerinin azalmasıyla altının düşeceğini söyledi. ABD Merkez Bankası FED’in parasal sıkılaştırmayı bu senenni sonunda sonlandıracağı ve yatırımcıların devlet fonlarına yöneleceğini belirten Yıldırımtürk, krizin etkilerinin geçmesiyle birlikte uzun vadede altının 2008’deki seviyesi olan 775 dolara kadar inebileceğini ifade etti.

2014 Yazı Altın Fiyatları 1050 Doların Altına Düşebilir.
Kısa vadede ise altının yaz aylarına kadar düşüş yaşayacağını belirten Yıldırımtürk, “Büyük yatırımcıların tatile çıkması ve FED’in parasal sıkılaştırmayı hızlandırması nedeniyle haziran ortasına kadar 1250 dolar seviyelerinde seyrecedek ay sonunda ise 1050 dolara kadar inecek. Fakat altın yatırımcılarının geri dönmesi ve artan fiziki talep nedeniyle ekime kadar tekrar bir toparlanma yaşayacak” dedi.

Seçim Sonrası Çeyrek Altın Fiyatları Kaç Para Olacak?

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

İç piyasada ise siyasi tansiyonun 17 Aralık’tan itibaren artaması ile dolar kurunun da yükseldiğini belirten Yıldırımtürk, içeride altının Dolar/TL ile şekillendiğini belirtti. Yıldırımtürk, 2.15 – 2.25 TL bant aralığında seyreden dolar ile 24 ayar altının gram fiyatının 88 – 96 TL aralığında oynadığını söyledi. Seçim sonrası bir siyasi kriz yaşanmaması halinde doların 2 TL’ye kadar gerileyeceğini belirten Yıldırımtürk, altının gram fiyatının 80 TL’ye çeyrek altının da 135 TL seviyesine çekileceğini öngördü.

Siyasi tansiyonun yükselmemesi halinde iç piyasada altında büyük bir yükselme beklemediğini vurgulayan Yıldırımtürk, bunun nedenlerinden biri olarak düşen fiziki talebi gösterdi. Geçen yıl ocak ayında 302 ton altın ithal edildiğini belirten Yıldırımtürk, bu yıl aynı ay sadece 6 ton altın ithal edildiğinin altını çizdi.

İŞTE MEHMET ALİ YILDIRIMTÜRK’ÜN ALTIN YATIRIMCILARINA TAVSİYELERİ

– Altın yatırımcısı yükselişleri satış fırsatı olarak değerlendirmeli

– Bundan böyle kısa vadeli yükselişler altın yatırımcısına kısa vadeli satış için fırsat

– Uzun vadede ise portföyde yüzde 20’lere kadar küçük miktarda altın bulundurulmasında sakınca yok

– İleride elde hazır para bulundurulması için az miktar altın alınabilir.

 

Eren SAKARYA / HABERTURK.COM

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al