Als Kampanyası Als Hastalığı Nedir?

Als Kampanyası Als Hastalığı Nedir?

Son dönemde özellikle ünlülerin büyük ilgi gördüğü Als Hastalığına destek olmak amacı ile yapılan “Üzerine Buzlu Su Dökme” kampanyası her geçen gün artıyor. Peki Als hastalığı nedir? Tedavisi var mı?  Als Hastalığı Farkındalık Kampanyası Ülkemizde bir çok ünlünün katıldığı Als Hastalığı ile ilgili farkındalık kampanyası büyümeye devam ederken, Başlarından aşağı döktükleri buzlu su ile birlikte […]

Son dönemde özellikle ünlülerin büyük ilgi gördüğü Als Hastalığına destek olmak amacı ile yapılan “Üzerine Buzlu Su Dökme” kampanyası her geçen gün artıyor. Peki Als hastalığı nedir? Tedavisi var mı? 

Als Hastalığı Farkındalık Kampanyası

Ülkemizde bir çok ünlünün katıldığı Als Hastalığı ile ilgili farkındalık kampanyası büyümeye devam ederken, Başlarından aşağı döktükleri buzlu su ile birlikte para yardımı da yapılmakta.

Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına dikkat çekmek için başlatılan tüm dünyada ilgiyle karşılanan buzlu su kampanyası Ne İfade ediyor?

ALS FARKINDALIK KAMPANYASINA DESTEK VEREN ÜNLÜLER KİMLER?

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Microsoft kurucusu Bill Gates, futbolcu Cristiano Ronaldo, talk show yapımcısı Jimmy Fallon, şarkıcı Justin Timberlake, Justin Bieber, ünlü oyuncular Hilary Duff ve Mickey Rourke da kampanyaya katılan ünlüler arasında. Kampanya için video çeken son isim de Burcu Esmersoy oldu. Esmersoy, çektiği videoda başından aşağı bir kova buzlu suyu boşalttı ve Hülya Avşar, Hadise, Serenay Sarıkaya‘ya meydan okudu.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Türkiye’den ilk olarak Yemeksepeti.com genel müdürü Nevzat Aydın’ın katıldığı kampanyaya, futbolcular Arda Turan, Emre Çolak, Burak Yılmaz, Yekta Kurtuluş, Diego Ribas ve Wesley Sneijder, sunucu ve spiker Burcu Esmersoy, şarkıcılar Hilal Cebeci, Demet akalın, Atilla Taş ve komedyen Şahan Gökbakar da destek verdi.

Als Hastalığı ile İlgili Bilgilere de yer vermek Gerekirse;

ALS Hastalığı Nedir? ALS Hastalığında Erken Teşhis Mümkün Mü? ALS’ye farkındalık için yapılan destek kampanyası gün geçtikçe büyüoyr. ALS Hastalığının tedavisi var mı? ALS Hastalığında Erken teşhis mümkün mü? ALS hastalığı belirtileri, tanısı ve tedavisi nasıl olur? ALS Hastalığı Nasıl Anlaşılır? ALS hastalığı ile ilgili detaylar kadin.info sitemizde sizler için paylaşıyoruz.

ALS NEDİR?

Amyotrofik lateral skleroz (ALS), aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da anılan, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen bir hastalıktır.

Hastalık, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronların) kaybından ileri gelir. Bu hücrelerin kaybı kaslarda güçsüzlük ve erimeye (atrofi) yol açar. Ayrıca erken ya da geç hareketin birinci nöronu da hastalanır. Zihinsel fonksiyonlar ve bellek ise bozulmaz.

ALS HASTALIĞININ OLUŞUMU
Motor Nöron Hastaları (ALS) İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Risk faktörü, bir insanın bir hastalığa yakalanma şansını artıran bir etkidir. Örneğin sigara içmek bazı kanser türlerine yakalanma şansını artırır; bu yüzden, sigara içmek kanser için bir risk faktörüdür. MNH için risk faktörleri şunlardır:

Kalıtım- Amerika`da yaklaşık her 10 ALS`li kişiden birinin bunu ebeveynlerinden aldığı bilinmektedir. Ailesel ALS hastalıklı ebeveyne sahip bir çocukta hastalığı geliştirme şansı % 50`dir.

Yaş- 40 yaşından sonra MNH geliştirme riski önemli ölçüde artar

Cinsiyet- Erkekler hastalığı 65 yaşından önce geliştirmeye kadınlardan çok daha yatkındırlar. 70 yaşından sonra her iki cins için de risk aynıdır.

Yaşanılan Yer- MNH görülme sıklığı Japonya, Batı Yeni Gine ve Guam`da dünyanın diğer bölgelerine göre önemli ölçüde yüksektir. Buna rağmen risk bu bölgelerde yine de küçüktür.

Askeri Deneyim- Bazı çalışmalara göre askeriyede bulunmuş kişilerin (kara, hava, deniz kuvvetleri ) hastalığı geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Aşağıdaki risk faktörleri de öne sürülmüştür:

Sigara içmek
Kafa yaralanmaları, özellikle tekrarlananları
Tarım ilaçlarına maruz kalmak
Yağ oranı çok yüksek olan diyetler
Formaldehit gibi kimyasallara maruz kalmak

Hastalığın Oluşumu

Üst motor sinirlerin yani beynin motor korteksinin hasarı sonucu kas spastisitesi ve katılık oluşur. Beyin sapı ve omurilikte bulunan alt motor sinirlerin hasarı ise kas güçsülüğü, atrofi (kas erimesi) ve fasikülasyona (kas seyirmeleri) neden olur. ALS genellikle hem üst hem de alt motor sinirleri tutar. Fransız nörolog Charcot ilk kez 1874 yılında hastalığın özelliklerini tanımlamış, omurilik ve kas belirtilerine dayanarak ALS ismini vermişti.
Hastalık her kesimden insanda görülebilmesine karşın ALS’ye erkeklerde ve yaşlılarda daha fazla rastlanır. Ortalama başlangıç yaşı 55 olsa da, son zamanlarda daha genç kişilerde teşhis edildiği gözleniyor. ALS 12 yaşında da, 98 yaşında da görülebilir.

Toplumda rastlanma sıklığı olarak 100.000 kişide 0.5-2.4 sayısı veriliyor. Belli bir nüfusa bakıldığında ise yüz bin kişiden on birinin hasta olduğu görülür.

ALS bulaşıcı bir hastalık değildir. Ama bazı kişilerde kalıtsal yani ırsi özellik gösterebilir. Tüm ALS hastalarının yaklaşık %10’unda hastalık kalıtsaldır. Bu duruma Ailevi ALS deniyor. Kalıtımla ilgisi olmayan tipe ise Sporadik ALS denir. Ailevi tipte anne veya baba ALS olduğunda doğan her iki çocuktan birinde hastalık olabilir.

ALS TEŞHİSİ

Hastalığın ilk aşamalarında belirtileri MS (multiple sclerosis), sinir sıkışması veya Parkinson hastalığının belirtilerine benzediğinden MNH`nin teşhisi zor olabilir. Pratisyen hekim hastayı sinir sistemi üzerine uzmanlaşmış bir doktor olan nöroloğa yönlendirir. Nörolog şu testleri isteyebilir:

Kan ve İdrar Testi: Hastanın kan ve idrarını laboratuarda analiz ederek doktor diğer bazı hastalıkları ayırt edebilir. Kan testi bazen MNH hastalarının kanında da bulunabilen Kreatin Kinease`de bir artış olup olmadığını belirler. Kreatin kinease MNH`ye özgü değildir ve başka hastalıkların da belirtisi olabilir. Kas yıkımı olan diğer hastalıklarda da ortaya çıkan kas içi bir enzimdir.

MRI Taraması (Manyetik rezonans görüntüleme): Radyo dalgaları ve güçlü magnetik alan, beyin ve omuriliğin detaylı bir görüntüsünü ekrana çıkarır. Hasta tüp şeklinde bir makinaya girer, hareketli bir yatağa yatar. Makina çalıştığında ve hasta içindeyken yüksek vuruntulu sesler duyar, bu normaldir. Bir MRI taraması MNH`yi teşhis edemez. MNH`nin verdiği hasar MRI`da görülmez. Ancak bu test, felç nedeni olabilen ve ALS benzeri belirtiler veren diğer hastalıkları, tümör, kanama gibi durumları, vb gibi MRI`da görünenleri ayırt etmek için faydalıdır.

 

ALS-MNH Derneği’ne bağış yapmak için: 

Ziraat Bankası 
Şube No: 1672 
Hesap No: 11364083-5001 

(TRY)IBAN: TR 32 0001 0016 7211 3640 835001 

(USD) IBAN:
 TR 05 0001 0016 7211 3640 835002 

(EUR) IBAN:
 TR 75 0001 0016 7211 3640 835003 

(GBP) IBAN
: TR 48 0001 0016 7211 3640 835004

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al