Adet Sancısına Ne iyi Gelir

Adet Sancısına Ne iyi Gelir

Adet Sancısına Ne iyi Gelir? Adet dönemi, hemen her kadın için huzursuz geçen bir dönemdir. Bazı kadınlarda daha şiddetli sancılara neden olan adet dönemini rahat geçirmek için birtakım tavsiyeler bulunmaktadır. Bu tavsiyeleri dikkate alarak adet sancısının daha hafif geçmesini sağlamak mümkün olur. Sıcak su torbası kullanmak Adet döneminde karın bölgesine uygulanan sıcaklık, kan akışını hızlandıracağı […]

Adet Sancısına Ne iyi Gelir?

Adet dönemi, hemen her kadın için huzursuz geçen bir dönemdir. Bazı kadınlarda daha şiddetli sancılara neden olan adet dönemini rahat geçirmek için birtakım tavsiyeler bulunmaktadır. Bu tavsiyeleri dikkate alarak adet sancısının daha hafif geçmesini sağlamak mümkün olur.

  • Sıcak su torbası kullanmak

Adet döneminde karın bölgesine uygulanan sıcaklık, kan akışını hızlandıracağı için sancıya oldukça etkili bir yöntemdir. Damarların genişlemesinde ve böylece kan akışının artmasında kolaylık sağlar. Karın bölgesine sıcaklık uygulamanın en etkili yöntemi sıcak su torbası kullanmak olacaktır. Eğer sıcak su torbanız yoksa bir havluyu ütüleyip sıcaklığını arttırarak belinize sarabilirsiniz.

  • Çikolata tüketmek

Adet dönemi, magnezyum kaybının olduğu bir süreçtir. Bu nedenle genellikle bu dönemdeki kadınların canı çikolata istemektedir. Bu süreçte kakao oranı yüksek olan bir çikolata tüketmek oldukça etkili olacaktır. Ancak yine de çok ağır tatlılardan uzak durmakta fayda vardır.

  • Bol su içmek

Adet dönemi, su kaybının fazla olduğu bir süreçtir. Bu nedenle her zamankinden biraz daha fazla su tüketmeye özen göstermekte gerekir. Günde ortalama 2,5 litre su tüketilmesi tavsiye edilir.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver
  • Egzersiz yapmak

Egzersiz yapmak, kan akışının hızını arttıracağından dolayı oldukça fayda edecektir. Ancak bu dönemde ağır sporlar yapmamaya ve ağır eşya kaldırmamaya özen gösterilmelidir. Hafif tempolu yürüyüşler adet dönemi sancıları için oldukça etkili yöntemlerden biridir.

  • E vitamini almak

E vitamini, adet sancısını azaltan bir alternatiftir. Bu nedenle alınması tavsiye edilmektedir. E vitaminini eczanelerden almak mümkündür.

  • Beslenmeye özen göstermek

Bu dönemde ağır besinler tüketmemek de oldukça etkili yöntemler arasındadır. Ayrıca adet dönemi yaklaşırken daha sağlıklı beslenmeye ve işlenmiş gıdalar tüketmemeye özen gösterilmelidir.

  • Kalsiyum tüketmek

Kalsiyum bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi adet sancılarının azalmasında etkilidir. Bu nedenle bol bol yoğurt tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

  • Ağda yapmamak

Adet döneminde olan kadının ağrı eşiği daha düşüktür. Bu nedenle normalde acı hissetmediği durumlar daha acı verici olabilmektedir. Bu yüzden adet dönemindeyken ağda yapılmaması tavsiye edilir.

  • Lavanta kokusu kullanmak

Birkaç damla lavanta yağını sıcak suyun içerisine damlatarak mekanın hoş kokmasını sağlayabilirsiniz. Lavanta kokusu, kişinin rahatlamasında ve huzurlu hissetmesinde oldukça etkilidir.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al